Egyszerűen és tömören, ahogy azt kell

Hetvenedik születésnapja alkalmából jelent meg Nádasdy Ádám új kötete: pátosz nélkül az idő múlásáról.

Pion István
2017. 03. 22. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy sok-sok kötetet egyszerre bemutató könyves este után, amikor nagyon rövid ideig, mégis szinte mindenki mindenkivel beszélgetett a színpadon, elkövettem azt a hibát, hogy túlságosan hosszú és bonyolult kérdést tettem fel saját beszélgetőpartneremnek. Az est után aztán meg is kaptam a magamét, amire egyébként nem is jó kifejezés ez, de a lényeg, Nádasdy Ádám lépett oda hozzám azzal, hogy fiatalúr, magának sokkal egyszerűbben és rövidebben kellene kérdeznie, s persze közben mosolygott, és még a vállamat is megveregette, őszinte természetességgel elkerülve minden rossz érzést, ami egy ilyen kritikát követhetne.

Ez a kis történet járt a fejemben akkor, amikor a költő, nyelvész, műfordító új kötetét olvastam, amely hét év költői szünet után jelent meg hetvenedik születésnapja alkalmából a Magvető Kiadónál. A könyv a Nyírj a hajamba címet viseli, és fülszövege szerint benne a megszemélyesítés költőjével állunk szemben, aki verseivel olyan idegen tájakon vezet, amilyeneket csak hasonlatokkal tehetünk otthonossá. Kiindulásnak nem rossz felvezetés, én mégsem a költői képek felől közelíteném meg azt a mini univerzumot, amit a kötet negyvenkét verse rejt magában.

Hanem onnan, hogy a könyv egyes szám első személyű elbeszélője elsősorban azzal néz szembe, hogy az emberi számítások szerinti idő véges. Ennek megfelelően, mint minden idősödő jó költő, vágyik vissza a kamaszkorba, „az eredeti állapotba, csendbe” (Megfizettem), s ugyancsak ennek megfelelően gondolkodik azon, hogy mi történik a halál után („Mikor tudok majd szembenézni azzal, / hogy nem nézek már szembe semmivel?” – Milyen kertem lesz?). Azonban ezt minden pátosztól mentesen és kifejezetten élvezhetően teszi, ami nagy erény a költészet klasszikus, folyamatosan felszínen tartott témájának esetében. Talán csak Arany János tudott ilyen szelíd és érdekes lenni az Őszikékben.

De ugyanez a helyzet akkor is, amikor a szerelem vagy a közélet (értsd: nem aktuálpolitika, hanem létállapot) kerül szóba. Pátoszmentes szelídség és élvehetőség jellemzi ezeket a verseket is. Előbbire zseniális példa a kötet címadó verse, a Nyírj a hajamba, utóbbira pedig szintén tudok zseniális példát hozni, ami A hazafiúi hűségről című vers. Egyedül talán az alkalmi versek között találhatunk a sorból kilógót, de hét év után ez bőven belefér. Mert ebben a kötetben egyébként minden olyan egyszerű és rövid, mint amilyenek lennie kell. És miután Nádasdy legutóbb az Isteni színjátékot fordította le, még Dante szelleme is körbelengi.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.