Július 5-én váratlanul eltűnt a Magyar Elektronikus Könyvtárból (MEK) George Orwell két főműve, az 1984 és az Állatfarm. Az eset hamar politikai felhangot is kapott, miután a napokban többen is megosztottak részleteket az 1984-ből, reagálva a kormány újabb sorosozó plakátjaira. Így tett Török Gábor politológus is, aki a kormányhirdetés képét ezzel állította párba: „Goldstein látványa, sőt már a puszta rágondolás is automatikusan félelmet és nyugtalanságot idézett elő. Ő állandóbb tárgya volt a gyűlöletnek, mint Eurázsia vagy Keletázsia, mert amíg Óceánia háborúban állt e hatalmak egyikével, rendszerint békében élt a másikkal.”
A Momentum pedig magát az 1984-et osztotta meg a MEK-ről, közbeszédünk állapotára hivatkozva. A párt hívta fel arra a figyelmet, hogy ingyenesen elérhető a regény mindenféle formátumban.
Többen elsőre cenzúrától is tartottak, de hamar kiderült, hogy szerzői jogvédelem miatt kellett levenni a regényeket. Az Országos Széchényi Könyvtár sajtóosztálya arról tájékoztatott az Index szerint: a jogtulajdonos Európa Kiadó keddi megkeresése nyomán kellett törölni a szövegeket.
A két könyvet egyébként Szíjgyártó László fordította, 1983-as halála óta pedig még nem járt le a védelmi idő, azaz a hetven év. A kiadó figyelme pedig épp a megosztások miatt terelődhetett az ingyenes közzétételre.