„A gyerekeknek minden javakból a legjobbat szoktuk juttatni – a versekből, az irodalomból is azt kellene” – szól az
idézet Kányádi Sándortól. Azt hiszem, minden kétséget kizáróan mondhatom: a szerző eleget tett saját felszólításának.
Ha nem lennék huszonegy éves, ha már lenne gyermekem és abban a korban lenne, amiben a mesék értékét már érzi, amiben lenyűgözi a hétfejű sárkány és vágyódik a hatalmas lakomákra, tudnám mit olvassak neki.
A mesecsatornák brutális, hivalkodó és kegyetlen – mese címen eladott – torzszüleményei helyett, sokkal inkább egy igényes, gyönyörű és elgondolkodtató képi világgal illusztrált mesekönyvet hívnék segítségül álomba ringatásához. A régi idők kedves, tanulságos és nem utolsósorban igen szórakoztató mesevilágát hozza el nekünk ismét Kányádi Sándor Jeremiás és a gépsárkány című műve, amely november 14-én jelent meg a Helikon Kiadó gondozásában, tizenkilenc mesével és nyolc verssel ajándékozva meg a közönséget.
A kötet 85 oldalán keresztül élvezhetjük Kányádi néha vidám, néha szomorú, néha keserédes, de mindig elgondolkodtató és tanulságos meséit, verseit, illetve Deák Ferenc ötletes, kedves és magas színvonalú illusztrációit. Mély gondolati világú, ugyanakkor szórakoztató, hitelesés kedélyes mesék ezek, amelyeken igazán sokat lehet nevetni. Kiderül belőlük például, hogy milyen az igazbarátság, mondjuk akkor, ha egy Mercedes gépkocsi és egy szamár között szövődik. Olvasás közben a gyerekek és szüleik felismerhetik, hogy a hatalommánia odáig vezethet,hogy egerek kergetnek ki bennünket birodalmunkból, de rácsodálkozhatnak a székely mesevilág ismeretlen gyöngyszemeire is.
A könyvet tehát nem csak gyermekeknek ajánljuk. Kányádi sok helyen, bújtatva, játékosan sejtetve foglalkozik a mindennapok apró, de mindenki előtt ismerős jelenségeivel. Műveiben a róka kénytelen fagyasztott húst enni,mert csak ez kapható a menyétnél, a Mercedes lerobban, mert kifogyott belőle a benzin és fájdalom, harmatot nem tud tankolni, a madarakat rabszolgaként tartó madárpecérnek pedig végül természetesen felkopik az álla. Olyan mesékkel találkozhatunk itt, amelyeknek az erdélyi íróktól megszokott módon több olvasatuk is lehetséges. Kányádi kedves, ízes és tökéletesen működő gyermekmeséiben sok érdekességet találhat az is, aki a sorok közötti olvasás mibenlétét már elsajátította.
„…Élet-halál ura volt, s ahogy mondani szokták, még az élő fába is belekötött. Egyszer megkorbácsoltatott egy tököt, mert úgy találta, nem elég sárga. És utána fölnégyeltette, s mindenki okulására kirakatta a birodalom piacára…” (Részlet a Bíró és az egerek című meséből)
A Jeremiás és a gépsárkány Kányádinak a hatodik, idén a második kiadott mesekönyve. A romániai magyar író-költő persze nem csak meséket írt. 1950-ben megjelent, első verse óta húsz verseskötete jelent meg. Több mint huszonöt díjat, többek között Herder- és Kossuth-díjat, és a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét is megkapta írói munkásságának elismeréseként. A mester idén 82 éves.