Az ötvenes évek Magyarországa békaperspekítvából

Bár Fischer Gyuri még életében nem járt külföldön, csak egy dolgot szeretne: kijutni az országból.

Helikon
2011. 12. 28. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Fischer Gyuri még életében nem járt külföldön, csak egy dolgot szeretne: kijutni az országból. Végignézte a második világháborút, a szovjet csapatok bevonulását, és fiatalságát a kommunista diktatúra fojtogató levegőjében éli, ezért úgy gondolja: ennél már nincs lejjebb, a béka segge alatt van az ország, bárhol máshol csak jobb lehet, még utcaseprőnek lenni is. Aztán 1956 októberében pár napra minden megváltozik – vagy legalábbis úgy tűnik, hogy megváltozhat.

Az angol író, Tibor Fischer az ötvenes évek Magyarországának és édesapjának történetét meséli el, mondhatni békaperspekítvából: a történelmi eseményeket a hétköznapi élet, a rendszer abszurditását a mindennapi, normális emberek szemszögéből mutatja meg, a fekete humor mögött azonban végtelen együttérzés és megértés rejlik az emberi áldozatok és tragédiák iránt.

A béka segge alatt 1992-ben Angliában elnyerte a Betty Trask irodalmi díjat, jelölték a Booker-díjra is, a szerzőt pedig 1993-ban a húsz legjobb fiatal brit író közé választotta a Granta irodalmi folyóirat. Magyarul először 1994-ben jelent meg, most pedig a Helikon Kiadó Tibor Fischer-sorozatának indító köteteként újra kapható.

Tibor Fischer magyarul megjelent könyvei: A gógyigaleri, Agyafúrt agyag, Aki hülye, ne olvassa

Pár hete jelent meg hazánkban Tibor Fischer legújabb, 2010-es regénye, amely kiváló kritikákat kapott Angliában és Amerikában egyaránt: a Megváltás Miamiban.

- Részletek A béka segge alatt című könyvből:

„Ez a kommunizmus lényege, állapította meg Gyuri: mindenkinek csak megnehezíti, hogy azt csinálja, amit egyébként csinálni szokott.”

***

„Gyuri nem volt nagyon finnyás. Egy szerény kis utcaseprői állás – bárhol. Bárhol, csak Nyugaton legyen. Kinn. Bármi munka jöhet. Lehet akármilyen alja munka; ablakpucoló, szemetes, melós: amit az ember egyszerűen csak elvégez, aztán békén hagyják, és nem kell hozzá még vizsgát tennie marxizmus-leninizmusból is, meg ráadásul a Rákosi képét bámulni, vagy esetleg valamelyik másik fő brigantiét, akinek épp sikerült feltolnia magát az előző gazember helyébe. Nem kellene folyton diadalmas termelési adatokat hallgatni, melyek túlszárnyalják még a Terv számait is, mivel azok alábecsülték a Szocialista Termelés lehetőségeit. […] Ez nem olyasmi volt, mint amikor valaki azzal nyaggatja a gondviselést, hogy tegye milliomossá vagy esetleg az Egyesült Államok elnökévé. De lehet-e visszautasítani egy olyan szerény kis kérést, mint hogy valaki utcaseprő szeretne lenni? Csak innen szabaduljak ki. Csak innen szabaduljak ki egyszer az életben.”

***

„Akármilyen fáradt volt, bármennyire fázott is, Gyuri mégis arra az elhatározásra jutott, hogy sose bocsátaná meg magának, ha maga is nem lő egyszer-kétszer legalább. Odaoldalgott egy jól öltözött emberhez, és megkérdezte tőle, hol tett szert a puskájára. – Én egy katonától kaptam. De ha maga is szeretne lőni, tessék, itt az enyém. Nekem már úgyis mennem kell. Vigyázzon vele, egy kicsit balra hord. – Aztán jó sokáig próbálta leolvasni az óráját, hogy mennyi lehet az idő. – Szerettem volna kinyírni legalább egy ávóst, de az asszony már biztosan aggódik, mert nem tudja, hol lehetek. Aztán meg majd hiába magyarázom neki,hogy lövöldözés volt a Rádiónál.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.