A metrón vagy villamoson utazva ma már egyre több embert látni e-könyv olvasóval a kezében, az eszköz mérete, súlya és kapacitása ismét divatba hozta a „néhány megállónyi” olvasást, hiszen ezer oldalas könyveket nem sokan cipelnek a táskájukban, de egy 170 grammos kütyü mindenkinél elfér.
Az Amazon online áruház mindig is igyekezett a legkedvezőbb árakkal megnyerni vásárlóit. A technika fejlődését kihasználva 2010-ben piacra dobták a Kindle e-könyv olvasót, aminek köszönhetően 2011 májusára már több e-könyvet adtak el az oldalon, mint nyomtatott példányt. Egyetlen év alatt a háromszorosára nőtt az e-könyvek forgalma – nyilatkozta 2011 májusában Jeff Bezos alapító-vezérigazgató.
De az online áruház nem állt meg ennyinél, a tavalyi év második felében piacra dobta a legújabb Amazon Kindle-t, melynek három generációját mindössze 79, 99 és 149 dollárért árulják. Persze Magyarországra a postaköltséget meg kell fizetni, de a magas ár-érték aránya miatt még így is sokan döntenek az eszköz mellett. Legnagyobb előnye, hogy még a 79 dolláros verzióra is legalább 1400 könyvet pakolhatunk, állítható a betűméret, és az eszköz megjegyzi, hányadik oldalon tartottunk. Az akkumulátor egy vagy – ártól függően – két hónapot bír, és felismeri a txt, pdf, html, doc, docx és jpeg, illetve a gif formátumokat is.
Az új Kindle e-book hamar megnyerte a fogyasztókat, és bár a cég pontos vásárlási adatokat nem közöl, a 2011-es év utolsó három hetében heti egymillió Kindle-t adtak el. Persze első helyen a legújabb Kindle Fire áll, amely az Amazon első táblagépe.
A világpiacon tehát hódít az e-könyv, és bár tény, hogy a nyomtatott példányok kézbe fogható, nézegethető könyvélményét sosem lesz képes teljesen helyettesíteni, mégis hasznos szerkezet lehet.
Aki pedig nem olvasót, csupán e-könyvet szeretne, azoknak is jó hír, hogy Luxemburgban, az Amazon európai központjában 15-ről 3 százalékra csökkent az e-könyvek után fizetendő adó. Az áfaesés az EU más országainak is kedvez, mivel a jelenleg hatályos jogszabályok szerint nemzetközi vásárlás esetén az eladó ország szabályai szerint kell áfát fizetni. Az Amazon arra számít, hogy a csökkentés hatására jelentősen fellendül az e-könyvek vásárlása.
Magyarországon egyelőre csak a hangoskönyvek áfáját karcsúsították 5 százalékosra, így nálunk az e-könyvek nem lettek olcsóbbak, de Luxemburgból már nekünk is gazdaságosabb megvásárolni őket. A korszerű és elérhető e-olvasók terjedésével és a jogszabályváltozásokkal a digitális könyvek 2012-re még versenyképesebbé válhatnak, már csak az erdők védelmében is!