Szív küldi

Minden év február 14-én rózsaszínbe borul a világ: az összes kirakat, virágos, játék- és ajándékbolt, pékség, cukrászda, kávézó és pláza a szerelmeseket köszönti.

Sárdi Krisztina
2012. 02. 14. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden év február 14-én rózsaszínbe borul a világ: az összes kirakat, virágos, játék- és ajándékbolt, pékség, cukrászda, kávézó és pláza a szerelmeseket köszönti, a pártalanul bolyongó szerencsétlenek pedig megőrülnek az illatfelhőktől, masniktól, szívecske-rengetegtől. Az angolszász országokból a reklámoknak köszönhetően világhódító útjára indult Valentin-napról kevesen tudják, hogy elsősorban vallási eredetű, és magyarul Bálint-napnak hívjuk, mivel ez a latin ’Valentin’ név megfelelője. A hagyomány szerint ’valentin’ annak a szerelmi ajándéknak, levélnek, virágnak a neve, amelyet Bálint-napon hódolatunk jelül küldünk a szeretett személynek.

Az ajándék lehet akár egy gyönyörű szerelmes vers, hagyjuk, hadd beszéljenek helyettünk legnagyobb magyar költőink Csokonai Vitéz Mihálytól Petőfin és Ady Endrén keresztül József Attiláig, Radnóti Miklósig! Vagy – ha feltétlenül valami kézzelfoghatóval szeretnénk meglepni a kedvest – válasszunk versantológiát, esetleg híres szerelmespárok történetét elmesélő könyvet, például Szigethy Gábor Mezei Márai Szerelem című kötetét. A Helikon Kiadó gondozásában megjelent album a reveláció erejével hat, nemcsak azért, mert Mezei Mária színésznő és Márai Sándor titkolt-titkos románcát tárja a nagyvilág elé, hanem rendkívül értékes hiteles, Mezei Márai hagyatékából származó dokumentumai (fényképek, naplórészletek, táviratok, képeslapok) miatt is.

Szigethy Gábor nem hagyatkozott pletykákra, a színésznő férje beszámolójának nyomán, Mezei Mária leveleiből és írásiból kiindulva fedezte fel a XX. század legnagyobb magyar írójának és ünnepelt mozisztárjának rövid életű, de mindkettejük életére nagy hatással lévő szerelmi kapcsolatát. A „tárgyi bizonyítékokkal” alátámasztott izgalmas történetben mindkét fél gondolataiba bepillantást nyerünk, megismerjük mind a nő, mind a férfi véleményét szerelmükről, majd a szakításról, de ennél még sokkal többről árulkodnak leveleik, interjúik, fényképeik. Felvázolják a magyar történelem egyik legzűrzavarosabb (és -tragikusabb) időszakának korrajzát, bemutatják, hogyan alakult a II. világháború előtt, alatt és után a magyar kulturális élet, magyarázatot adnak Márai Sándor önkéntes száműzetésére. Beavatnak a színésznőlét titkaiba: az ünnepelt sztár belső magányába, a színpadon valódi könnyeket ejtő „ripacskodásba”, a Márai mellett megtalált biztonságot feladni nem akaró asszony érzelmeibe.

A Mezei Márai Szerelem könyv elmeséli, miként tud két ember élete a pillanat törtrésze alatt összefonódni úgy, hogy még elválásuk után is egymáshoz húzza őket valami titokzatos erő – egészen halálukig.

Szigethy Gábor: Mezei Márai Szerelem
Helikon, Budapest, 2011.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.