Lipcsey Andersson Emőke Svédországban élő magyar írónő 2010-ben megjelent Kés, villa, SMS című játékos illemtankönyve után ismét a fiatalokhoz szól. A taurus blogja a tinédzserek és fiatal felnőttek legújabb szokásával, a virtuális térben való létezéssel, kapcsolatteremtéssel foglalkozik: a haBlog portál tagjainak életét tárja elénk.
- Nem mindennap olvashatunk „blogregényt”. Miért éppen ezt a szokatlan műfajt választotta?
- A könyv műfaját nem nevezném szokatlannak, hiszen klasszikus értelemben vett regényről van szó. Formai újításról beszélnék inkább: a történetet a haBlog lakóinak bejegyzései, csevegései, hozzászólásai alkotják és alakítják. Maga a blog egy igazán új kifejezési forma, ami napjainkban már egyfajta irodalomnak is tekinthető.
- A haBlog írói egy emberként utálják a titokzatos címszereplőt, taurust. Ki ő valójában?
- A rejtély megfejtése az olvasóra vár, döntse el ő, kicsoda taurus: valamely felső hatalom, egy csibész blogoló, az író vagy netalán ő maga?
- Miért ezt a nevet választotta neki?
- Taurus szó szerint a Bika csillagképet jelenti, és létezik egy mondás, mely szerint az emberek sorsa a csillagokban van megírva. Felvetődött bennem a kérdés, hogy a sorsok, amelyek kibontakoznak a regényben, vajon mennyire voltak előre meghatározva, és mennyiben alakultak át.
- Egy blogregény megírásához szükséges-e előtanulmányt végezni, vagy ez már annyira a köztudatban van, hogy megy magától?
- Egy írónak mindig vannak modelljei, elképzelései, ötleteket merít másoktól is, sokat olvas. Tehát igen, tanulmányozni kell a témát, amiről írni akarunk, bele kell ásni magunkat. El kell sajátítani a stílust, írásformát, különben nem érdemes nekifogni. Nem lesz hiteles, élvezetes.
- Ezek szerint ír blogot.
- Nem, de van honlapom. Használom az MSN-t és a Skype-ot, az e-mailezés pedig ma már nélkülözhetetlen.
- Tagja valamelyik divatos közösségi oldalnak?
- Regisztrált tag vagyok a twitteren. A facebookkal kapcsolatban vannak ellenérzéseim. Nem tudom, szeretném-e, hogy az Orwellnél megismert Nagy Testvér mindent lásson, ezen másoknak is érdemes lenne elgondolkodni. Ha valaki regisztrál egy ilyen oldalra, tudnia kell: ez bárki számára nyilvános. Tulajdonképpen ott vagyunk, hogy bárkiről bármit megtudhatunk, az adatait szabadon felhasználhatjuk, amiben felelősség és veszély is rejlik. Felvetődik az emberi szabadság, szabad akarat kérdése.
- Amit az I. Erzsébet angol királynő korában élő kalózok történetén keresztül boncolgat…
- Ez olyan kérdés, amire mindenkinek magának kell válaszolni. Én inkább csak felvetni szeretem a kérdéseket, nem megválaszolni. Hagyom az olvasót gondolkodni. Hiszen a szabadság ma egy nagyon alapvető kérdés. Úgymond demokráciában élünk, mégis sokszor felvetődik bennem: mennyire vagyunk szabadok, amikor életformánk, társadalmi-gazdasági kötöttségeink ezerfajta koloncot jelentenek. Szabadok vagyunk-e egyáltalán? Ezek a kérdések mind ott vannak a háttérben.
- Vajon egy blogot olvasva, vagy a facebookot böngészve a valót tudjuk meg a másik emberről? A regényben is probléma, amikor valaki nem az igazságot közli magáról, ha viszont nem az igazságot írjuk, akkor mi értelme van az egésznek?
- Ezt a kérdést a szereplők is felteszik maguknak és egymásnak is. Sokan, akik nem a valóságot írják le, talán azt mondják el, milyenek szeretnének lenni, mire vágynak. Egyfajta menekülés is lehet ez, végtére, egy általunk teremtett virtuális világban kitűnően el lehet bújni a problémák elől.
- Az internet világában állítólag mindent lehet. A haBlog lakóiban is többször felmerül a kérdés, hogy tényleg nincsenek szabályok?
- Mindenkinek a szabadságában áll eldönteni, milyen játékszabályokat állít fel. De szükség van belső mérlegelésre. Én úgy gondolom, hogy az ember nem tesz ki bármit egy blogra, ám van, aki mégis. Rajtam áll, hogy mit engedek meg magamnak. Egyelőre az a szabály, hogy nincs szabály.
- Bár a blogolás szorosan összefűzi a szereplőket, aggódnak egymásért, szerelembe esnek, bizonyos eseményeket akkor sem tudnak befolyásolni. Mégsem ők irányítanak mindent?
- A virtuális valóságnak olyan hatalma nincs, hogy életsorsokat befolyásoljon, bekövetkező tragédiákat megállítson. Nem szabad azt hinni, hogy a technika segítségével minden megoldható. Életünk részévé vált, de életünkre más tényezők is hatnak, melyeket a virtuális valóság sem tud felülírni.
Lipcsey Emőke: taurus blogja
Helikon, Budapest, 2011.