Szimuláljunk földrengést vagy sétáljunk a Holdon

Futurának a magtárakat nevezték régen Mosonmagyaróváron, de a Futura most Interaktív Természettudományi Élményközpontot jelent, ahol ugrálós zongora, fakírágy, éjszakai erdőt modellező terep, űrhajós tesztek, repülőgép-szimulátor és más játékok várják a látogatókat.

2012. 09. 05. 11:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután beszabadultunk mi magunk is a tudományos show-ra, még akkor sem húzhattuk elő magunkból a gyermeket, aki a súlytalanságtól az időjárás-jelentésig mindent kipróbál, mert az igazi gyerekek már mindent elfoglaltak. Viszont a Tesla transzformátor működését, a rácson túli műszerből kicsapó villámokat mi is megnéztük. A csillagászat, az űrkutatás, a Szigetköz mocsárvilágának érzékletes, víz alatti élménye mind helyet kap a régi fargerendák alatt, melyek közül az egyikre ezt az évszámot vésték az ácsok: 1751. Akkor épült ugyanis a régi gabonaraktár.

 

 

Szabó Gábor fizikus, a Szegedi Tudományegyetem rektora felidézte az újságíróknak a szegedi víztorony avatásának történetét. Zielinski Szilárd, a vasbetonból épült víztorony tervezője az 1904-es avatáson egyedül állt nyugodtan az általa tervezett torony alatt, míg a szegediek tisztes távolból figyelték az új építményt. Egyáltalán nem voltak biztosak abban, hogy a vasbeton torony meg tud maradni a levegőben. Szabó Gábor azt üzente, mindenki álljon az alá, amit létrehozott, és amiért vállalja is a felelősséget.

A mosonmagyaróvári intézmény megálmodóinak célja, hogy aki betér a Futurába, játszva, élményszerűen tanuljon, tanulva játsszon, és megszeresse a természetet, a tudományt, a tudást is. „ Aki nem tudja elmondani azt, amit tud, úgy, hogy egy utcaseprő is megértse, az nem is tudja igazán. Ha majd a természet megismerésének és az ismeretek alkalmazásának kérdései állnak annyira az érdeklődés terében, mint a politikaiak, megérkezett a várt boldog kor” Ezek ugyan a nagyszerű tévéfizikus, Öveges professzor szavai, de akik a Futurát létrehozták, ezekkel a mondatokkal ismertetik a Futura alapgondolatát.

A négy őselemre( tűz, víz, levegő, föld) alapuló interaktív játéktér és természettudományos show kabala állata a szigetközi északi pocok, akiről negyven perces, a helyszínen megtekinthető filmet készített Mosonyi Szabolcs operatőr-rendező A jégkorszak vándora címmel. A nagy lelkesedésben Bulányi Zoltán cukrász jóvoltából a nagy alkalomra még meggyes-almás-csokis-gesztenyés Futura szelet, sőt alkoholmentes Futura Laisz András-koktél is született. Amikor a mosonmagyaróvári születésű Brasch Bencét, a Csillag születik egyik sikeres felfedezettjét megláttuk a fizikusok között a nagyteremben, azt hittük Futura-dal is született, de nem. Igaz, van szignál, de azt vártuk, hogy Brasch Bence énekel valami szép természettudományosat. Ha még egyszer arra járnánk, szívesen tesztelnénk a Dunakutató batiszgráfot, a suttogó tükröt, vagy mosnánk folyómedret, szimulálnánk földrengést, magmaáramlást, imbolygó zsombékokat, sétálnánk egyet a Holdon, fölkapaszkodnánk Jákob létráján, vezetnénk Boeing737-es gépet, sőt monocikliznénk is egyet akár. A felnőtt belépődíj hétköznapokon 1500 Ft, hétvégén 1750 Ft, a gyermek- és nyugdíjas jegy 1200 Ft, de van családi jegy is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.