Már a nyelvvizsgára való jelentkezés előtt célszerű több nyelvvizsgarendszer interneten található minta feladatsorait, tematikáját is tanulmányoznunk. Középfokú (B2 szintű) nyelvvizsgákon leggyakrabban a 4 alapkészséget (olvasásértés vagy írott szövegértés, íráskészség, beszédértés és beszédkészség) mérik különböző feladatok formájában. A kétnyelvű nyelvvizsgák ezen kívül közvetítő készséget mérő, tehát fordítási feladatokat is tartalmaznak. Az alapos tájékozódás azért is fontos, mert a nyelvvizsgára való felkészüléskor célzottan az adott nyelvvizsgán előforduló feladattípusokat ajánlott gyakorolni, minden feladattípusnak megvan ugyanis a saját logikája, például teljesen máshogy érdemes nekifogni egy lyukas szöveg megoldásához, mint például egy fordítási feladathoz vagy egy nyelvtani teszthez. Kicsit meglepett, de sok tanfolyamon találkoztam már olyan hallgatókkal, akik nem voltak igazán tisztában az adott nyelvvizsga követelményeivel. A neten található mintafeladatsorok pedig abban is segítséget nyújthatnak a nyelvvizsgázóknak, hogy egyéniségüknek megfelelően inkább egy kommunikatív típusú, vagy egy „hagyományos”, elsősorban a nyelvtani ismereteket mérő nyelvvizsgát válasszanak.
Az alapfogalmak kiskátéjában már említett A típusú (szóbeli) nyelvvizsga általában mindig tartalmaz hallás utáni szövegértést és beszédkészséget mérő feladatokat. Az írásbeli B típusú nyelvvizsga pedig rendszerint olvasásértés (írott szövegértés) és íráskészség (levél vagy fogalmazás írása) feladatokból áll.
Következő bejegyzéseimben a különböző készségeket mérő feladatok megoldásánál előforduló nehézségek áthidalásához adok gyakorlati tanácsokat.
(A szerző a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársa)
A témával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolunk a [email protected] e-mail címen.