Ne hagyja, hogy megtévesszék a szinonimák!

Ebben a blogbejegyzésben folytatjuk az egyes feladattípusok megoldásához adott tippeket.

Wirth Gábor
2013. 03. 26. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző blogbejegyzésben bemutatott „lyukas szöveg” megoldásához hasonló elgondolással érdemes nekifutni a szintén több nyelvvizsgán is előforduló, mondatkiegészítősnek nevezett feladatnak, amihez ajánlott átnézni egy kicsit a nyelvkönyvekben a mondattant és az egyes mondattípusokat. Attól függetlenül, hogy egész mondatok vagy csak tagmondatok hiányoznak, itt is a szöveg és a hiányzó „elemek” átolvasásával célszerű kezdeni a megoldást. A szöveg kontextusa itt is segítségünkre van, és ha a kiegészített szöveget ellenőrzésként elolvasva a gondolatmenet logikus, akkor valószínűleg jó úton járunk. A feladatok megoldása előtt olvassuk el és értelmezzük a példát, amit általában nullás számmal jelölnek. Ez azért is fontos, mert így könnyebben „ráhangolódunk” a szöveg tartalmára.

Szintén több nyelvvizsga kedvelt feladattípusa a „szelektív szövegértés”, ami a gyakorlatban feleletválasztós feladatban jelenik meg, A-B-C-D tesztnek is hívják. Itt az adott szövegrészhez kapcsolódó állítások közül kell kiválasztani, melyik igaz a szöveg alapján. A szöveget tekintsük tehát mérvadónak, és ne a háttérismereteinkből próbáljuk meg kitalálni a helyes választ, mert előfordulhatnak aktuálisabb szövegek is, amelyek tematikája esetleg még nincs nagyon benne a köztudatban. A szöveghez kapcsolódó állításokban gyakran a szövegben előforduló kifejezéseket találjuk, így nem az igaz feltétlenül, ami tartalmaz egy a szövegben előforduló kifejezést, hanem amelynek a jelentése a szövegrész tartalmát adja vissza, az igaz állításokat pedig gyakran szinonimákkal fogalmazzák meg, különben nem is szövegértés lenne a feladat.

Következő blogbejegyzésünkben az íráskészség-feladatok sikeres megoldásához adunk néhány gyakorlati tanácsot.

(A szerző a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársa.)

A témával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolunk a [email protected] e-mail címen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.