Már felkészüléskor fontos tisztában lennünk az adott nyelvvizsgán elvárt műfaj formai követelményeivel. Általában a feladat teljesítéséhez szükséges minimális szószámot is megadják. A feladat megoldásának első sikeres feltétele, hogy értsük meg pontosan a feladatszabást (szerepünk, alapszituáció, műfaj, kidolgozandó pontok), és annak megfelelő levelet írjunk.
Óráimon szinte minden alkalommal találkozom komoly problémákkal az íráskészség terén, ami gyakran értelmetlen mondatok sokaságában nyilvánul meg. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a vizsgázók gyakran anyanyelvükön, magyarul sincsenek tisztában azzal, mit is szeretnének írni. Első lépésként ezért pontosan fogalmazzuk meg magyarul, mit szeretnénk mondani, és csak utána kezdjük el a mondatunkat idegen nyelven is papírra vetni. A megfogalmazáskor sose törekedjünk szó szerinti fordításra, nem is ez a feladat, hanem inkább az általunk ismert idegen nyelvi kifejezések használatával építsük fel mondatainkat. Minden levél- és szövegtípusnak megvannak a maga specifikus kifejezései, ami például a szakmai nyelvvizsgákon markánsan megjelenik a különböző üzleti levélfajtáknál. Az adott műfajra jellemző kifejezések megtanulása példamondatokkal éppen ezért nagy segítség lehet a vizsgázók számára.
Ellenőrzésképpen mindig olvassuk el a kész levelet, és mondatonként haladva próbáljuk meg visszafordítani magyar nyelvre: nézzük meg, van-e minden mondatunkban állítmány, alany, tárgy, határozók, jól ragoztuk-e az igéket, összeegyeztettük-e az állítmányt az alannyal, jól használtuk-e a múlt időt és a többi nyelvtani szerkezetet. Ha ezt megtesszük, több súlyos nyelvtani hibát is kiszűrhetünk.
Szintén nagyon oda kell figyelni a levélírás feladathoz/feladatokhoz rendelkezésre álló idő betartására, a vizsgázók gyakran túl sok időt szánnak a „piszkozat” megírására és szótárazásra, aminek a végén a megoldólapra írt dolgozat minősége látja kárát.
A témával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolunk a [email protected] e-mail címen.
(A szerző a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársa.)