Amire még a szótáron kívül szüksége lehet

A legtöbb nyelvvizsgán találkozunk levél-, fogalmazás- vagy e-mail-írás feladattal. A sikeres megoldás különleges technikát kíván.

Wirth Gábor
2013. 04. 02. 6:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már felkészüléskor fontos tisztában lennünk az adott nyelvvizsgán elvárt műfaj formai követelményeivel. Általában a feladat teljesítéséhez szükséges minimális szószámot is megadják. A feladat megoldásának első sikeres feltétele, hogy értsük meg pontosan a feladatszabást (szerepünk, alapszituáció, műfaj, kidolgozandó pontok), és annak megfelelő levelet írjunk.

Óráimon szinte minden alkalommal találkozom komoly problémákkal az íráskészség terén, ami gyakran értelmetlen mondatok sokaságában nyilvánul meg. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a vizsgázók gyakran anyanyelvükön, magyarul sincsenek tisztában azzal, mit is szeretnének írni. Első lépésként ezért pontosan fogalmazzuk meg magyarul, mit szeretnénk mondani, és csak utána kezdjük el a mondatunkat idegen nyelven is papírra vetni. A megfogalmazáskor sose törekedjünk szó szerinti fordításra, nem is ez a feladat, hanem inkább az általunk ismert idegen nyelvi kifejezések használatával építsük fel mondatainkat. Minden levél- és szövegtípusnak megvannak a maga specifikus kifejezései, ami például a szakmai nyelvvizsgákon markánsan megjelenik a különböző üzleti levélfajtáknál. Az adott műfajra jellemző kifejezések megtanulása példamondatokkal éppen ezért nagy segítség lehet a vizsgázók számára.

Ellenőrzésképpen mindig olvassuk el a kész levelet, és mondatonként haladva próbáljuk meg visszafordítani magyar nyelvre: nézzük meg, van-e minden mondatunkban állítmány, alany, tárgy, határozók, jól ragoztuk-e az igéket, összeegyeztettük-e az állítmányt az alannyal, jól használtuk-e a múlt időt és a többi nyelvtani szerkezetet. Ha ezt megtesszük, több súlyos nyelvtani hibát is kiszűrhetünk.

Szintén nagyon oda kell figyelni a levélírás feladathoz/feladatokhoz rendelkezésre álló idő betartására, a vizsgázók gyakran túl sok időt szánnak a „piszkozat” megírására és szótárazásra, aminek a végén a megoldólapra írt dolgozat minősége látja kárát.

A témával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolunk a [email protected] e-mail címen.

(A szerző a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársa.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.