Az elegancia mellett a nyelvvizsga előtt fényképes személyi okmányaink ellenőrzését se hanyagoljuk el. Érvényes személyi okmány hiányában a nyelvvizsga már a helyszíni regisztráció során befejeződik, ezeknek az iratoknak a hiányában ugyanis a nyelvvizsgaközpontoknak tilos nyelvvizsgáztatni. Győződjünk meg mindig személyi igazolványunk érvényességéről. Vizsgalátogatásaim során tapasztalom, hogy a lejárt személyi igazolvány is sok problémát okoz.
Fényképes személyi okmánynak minősül a személyi igazolvány, az útlevél és a járművezetői engedély. Vannak olyan nyelvvizsgaközpontok is, amelyek minimum két fényképes személyi okmány bemutatását kérik a vizsga előtt, tehát érdemes az adott vizsgarendszer szabályzatát is tanulmányozni. Lehetőleg ugyanazzal az igazolványunkkal jelenjünk meg nyelvvizsgán, amivel a nyelvvizsgára történő jelentkezéskor regisztráltunk.
A nyugalom érdekében kíméljük meg magunkat a folyosói rémhírektől is: a felkészületlen vizsgázók egy része nyilván nem ismeri be, hogy az ő nyelvtudásuk volt hiányos, egyszerűbb ilyenkor azt mondani, hogy túl nehezeket kérdeztek tőle a nyelvvizsgáztatók és hogy pikkeltek rá, ezért biztos jól „lepontozták”. Az értékelés minden nyelvvizsgarendszernél meghatározott kritériumok szerint történik, és a pontszámokat sem egy, hanem legalább két vizsgáztató dönti el. A pontszámokat nem a vizsgázó viselkedése dönti tehát el, a jobb légkör megteremtése érdekében azonban mégis hasznos megtalálni az „arany középutat”: próbáljunk ne túl görcsösek lenni és nem sírva fakadni a vizsgán, de az ellenkező véglet sem optimális: túl lazára se vegyük a figurát, mert az már udvariatlanságnak hat. Amikor belépünk a vizsgaterembe, már ne a saját vizsgadrukkunkra, hanem a vizsgáztatókra és a vizsgafeladatokra koncentráljunk.
(A szerző a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársa.)