Tényleg érdemes bankot váltani?

A bankok számlatermékeinek díjai a közelmúltban emelkedtek, az emberek viszont még mindig bonyolult folyamatként tekintenek a bankváltásra. Pedig nem az.

2013. 06. 14. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél hónapja jelent meg a PSZÁF sajtóközleménye a bankváltás elősegítésére kidolgozott intézkedéscsomagról. Miközben a hitelintézeti számlatermékek díjai a közelmúltban emelkedő tendenciát mutatnak, az emberek még mindig bonyolult, időigényes adminisztrációs folyamatként tekintenek a bankváltásra, amellyel csak viszonylag kis megtakarítás érhető el. Mostani bejegyzésünkben annak járunk utána, vajon tényleg bonyolult-e a folyamat, és kinek érheti meg a váltás.

Elsőként érdemes megjegyezni, hogy a bankváltással kapcsolatos eljárásra nincs jogszabályi előírás, annak elveit önszabályozás keretében csak a Magyar Bankszövetség egy ajánlása foglalja össze. Ráadásul a pénzügyi intézmények bankváltással kapcsolatos tájékoztatási gyakorlata számos esetben hagy kívánnivalót maga után. A problémát érzékelve a PSZÁF vezetői körlevelében fogalmazta meg azt az elvárást, hogy az intézmények készítsenek egy egyoldalas, a lényegi információkat közérthető, átlátható, egyszerű nyelven összefoglaló dokumentumot, amelyben a bankváltással összefüggő tudnivalókat mutatják be a fogyasztóknak. Egyebek közt hívják fel a figyelmet arra: a bankváltás nyomán a meglévő bankszámla akkor szűnik meg, ha azt az ügyfél kifejezetten kéri, s a teljes bankváltáshoz minden egyéb, a bankszámlához kapcsolódó szerződést fel kell mondani. A körlevél melléklete mintát mutat be a tudnivalók összefoglalására.

Tegyük fel, hogy a pénzügyi intézmények ennek megfelelően járnak el, és a váltás folyamata – ha nem is lesz sétagalopp, de – egyszerűsödik. Adja magát a kérdés, hogy mit ér mindez, ha nincs miből választani, egyáltalán honnan lehet azt tudni, hogy melyik banknál milyen díjak vannak, s még ha ismerjük is a díjakat, képesek vagyunk-e azokat úgy összehasonlítani, hogy laikus szemmel is egyértelmű legyen, melyik az igazán előnyös. Itt érkeztünk el a pénzügyi felügyelet egyik legjobb alkalmazásához, a Bankszámlaválasztó programhoz. Az interneten kutakodva persze lehet még hasonló programokat találni, de olyat, amely kötelező adatszolgáltatás alapján, az összes aktuális ajánlatot személyre szabottan rangsorolja, biztosan nem. A program egyszerűen, gyorsan használható (kisfilm is van hozzá!), még a türelmetlenebb felhasználók is könnyen megbarátkoznak vele, és ami a legfontosabb: használható eredményeket ad. Tíz perc alatt bárki megtalálhatja a saját felhasználási szokásainak, igényeinek leginkább megfelelő bankszámlát. Itt nincs reklám vagy trükkös apró betű, a feltételek feketén-fehéren megjelennek a képernyőn. Sokat elárul, ha ezt a programot egy bank kiteszi az oldalára, számomra itt kezdődik a fogyasztóbarát hozzáállás.

De vajon valóban lehet így spórolni?

Összehasonlításul négy bank ajánlatát vetettük össze a program segítségével. A kiindulópont egy 40 éves, Fejér megyei lakos, akinek havonta 130 000 forint jóváírás érkezik a számlájára (a profilokat persze mindenki saját magához igazíthatja, és sok apró részleten is lehet finomítani). A táblázatból jól látható, hogy évente közel húszezer forint is megspórolható a megfelelő számla kiválasztásával. Az eredmény magáért beszél, ennyiért már bőven megéri váltani!

 

Természetesen azoknak sem kell keseregniük, akik nem használják az internetet. Tanácsadó irodáinkban országszerte 11 megyeszékhelyen bárkinek készséggel megmutatjuk a program működését, sőt a választáshoz is tudunk támpontokat adni. Mindenkit arra biztatunk, hogy számoljon, kérdezzen, váltson, mert van segítség, és megéri lépni!

További információ: www.penzugyifogyaszto.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.