– Hogyan döntött az egyetem a belső nyelvvizsga kérdésében?
– A PTE szenátusának 2012 áprilisában hozott határozata értelmében az oklevél megszerzéséhez szükséges nyelvi követelmények teljesítésével kapcsolatban a hagyományos egyetemi képzésben, mesterképzésben és osztatlan képzésben az egyetem nem tér el a jogszabályi előírásokban meghatározott nyelvvizsga-követelményektől. Alapképzésben, valamint a hagyományos főiskolai képzésben kari hatáskörben, szakonként állapította meg, hogy él-e a törvény által lehetővé tett eltérő szabályozás alkalmazásának lehetőségével. A PTE több kara nem kívánt élni a belső vizsgák kínálta lehetőséggel, de voltak kivételek. Az Állam- és Jogtudományi Kar, a Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar, a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar megszervezte a jogszabályban lehetőséget kapó hallgatók számára az intézményi nyelvvizsgát angol és német nyelvből.
– Hallgatóik körében mennyire váltak népszerűvé az intézményi belső nyelvvizsgák?
– A fenti karok a honlapjaikon megjelenítették a vizsgaleírást, a vizsgakövetelményeket, mintafeladatsorokat adtak közre, tanulmányi osztályaikon keresztül e-levélben elérték az érintett hallgatók többségét, és felkészültek a belső vizsgát letenni kívánó hallgatók rohamára, azonban nagyon kevesen éltek a felkínált lehetőséggel. Bizonyára sokan tisztában vannak azzal, hogy ezekkel a „nyelvvizsga-amnesztia” által létrehozott intézményi nyelvvizsgákkal nem mennek túl sokra. Letételük után átvehetik a diplomájukat, de későbbi karrierjük során ezeket a vizsgákat nem jegyzik, mivel nem akkreditáltak.
– Rendelkezünk információval az intézményen belül letehető nyelvvizsgák színvonaláról?
– A Nyelvtudásért Országos Nyelvoktatási és Nyelvvizsgáztatási Szakmai Egyesület felmérése szerint 2012 októberében 67 vizsgált felsőoktatási intézményből csak 11 szervezett belső vizsgát. Az intézmények többsége főiskola, csupán két egyetem szerepelt ezen a listán. A felsoroltak szinte kivétel nélkül angolból és németből szerveznek vizsgát. Az intézményi vizsgák minőségbiztosítása az idő rövidsége és sok helyen a szakmai kapacitás hiánya miatt kívánnivalókat hagy maga után.
Az interjút a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársai készítették.