A Szentháromság-kápolna és a legendás Hadik

Nem ismeri a Muravidéket és Lendvát, aki nem volt a Szentháromság-kápolnában, nem látta Hadik Mihály múmiáját, és nem terült el előtte a csodás kilátás a muravidéki síkságra és a muraközi dombokra.

Király M. Jutka
2013. 10. 06. 7:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De hadd kezdjük egy kis történelemmel: a kápolna ugyanis hálából épült a törökök feletti győzelemért. Miután a török elfoglalta Kanizsát, az alsólendvai vár 1600-ban katonai erődítményként az első védelmi vonal fontos végvárává lépett elő. A legnehezebb „török-esztendő” az 1603-as év volt, hiszen két nagy támadás is indult Lendva ellen.

Feltételezhető, hogy az első támadást a törökök háromkirályok napján indították, amikor egy közel 1000 főből álló török had akarta meglepni Bánffyt, a támadást azonban a vár védői visszaverték. A másik, sokkal nagyobb török támadás október 14-én volt, s végül a Bánffy Kristóf vezette várvédők diadalával végződött. A második csata rengeteg áldozatot követelt, az elesettek holttestét a vár feletti hegyen temették el. A ma is még elő-előbukkanó csontmaradványok miatt a hely ma is „Csontos” néven ismert.

 

A török sosem foglalta el Lendva várát, s a várvédelmet szolgáló egykori katonai erődítmény helyén 1727–28-ban a török kiűzésének tiszteletére megépítették a Szentháromság-kápolnát. A történelmi források szerint az építkezést nagymértékben a nemes Gludovácz család támogatta.

 

Idővel a kápolnában helyezték el vitéz Hadik Mihály holttestét, a helyi legenda szerint az 1603-as csatában hősi halált halt várkapitány maradványait. Amikor egy átalakítás során rábukkantak a koporsóra, látták, hogy a holttest egészen ép, ugyanis természetes úton mumifikálódott. Hadik halálával kapcsolatosan több monda is fennmaradt, az egyik legismertebbet Dervarics Kálmán helytörténetíró közli, és így szól: „A mi Hadikunk fejére a halálos vágást, amely most is látszik, csatában kapta, mely Lendva-lakos, Gyertyános, Kapca falvak és a Mura folyó közötti síkságon vívódott. Hadik Mihály a népmonda szerint személyesen vezette századát, vele harcolt egyetlen fia, a 23 éves Hadik András, akkor a Ghilányi huszárezredbeli őrkadett; az ütközet a népmonda szerint a magyar seregre nézve oly szerencsétlenül végződött, hogy Hadik Mihály két halálos sebet kapván fejére, futásba keresett menekülést, s paripája teljes erejéből rohant vele a Csonka-dombra, a Szent-Háromság kápolna körüli sáncok mögé. Ezen Csonka-domb borzasztó meredek és magas; a népmonda szerint Hadik ott nyargalt fel lóháton, ahol a legmeredekebb s felnyargaltában mindenütt virágok tapadtak a ló lába nyomában, s ezen vonalban, melyen Hadik a Csonka-dombra felnyargalt, sem fű, sem fa, de még bokor sem nőtt.”


Dervarics lelkes törekvéseinek köszönhetően tették Hadik múmiáját később üvegkoporsóba, és látványos helyen, a templomhajó kórus alatti részében helyezték el. A múmia ma is megtekinthető, sőt Lendva egyik legizgalmasabb látnivalója. A kápolna kulcsa a lendvai turisztikai irodában váltható ki, de segítenek a plébániahivatalban is.

 

A kápolna építészeti szempontból egyszerű épület, az idők során többször is javították, de megőrizték eredeti formájában. Nem építészeti, hanem történelmi és szimbolikus jelentősége a meghatározó. Évenként kétszer búcsújáró hely is: május utolsó vasárnapján, azaz Szentháromság napján, és szeptember első vasárnapján, az angyaloki búcsún.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.