Hamarosan megjelenik a többek között ezt is szabályozó új kormányrendelet, amelynek a hatályba lépésétől számíthatunk az említett változtatásra. Amennyiben a vizsgázó a jövőben a hangfelvétel készítéséhez nem járul hozzá, az adott nyelvvizsgaközpont nem vizsgáztathatja le.
Sokak számára egy kicsit ijesztőnek tűnhet, hogy rögzítik a hangját és vizsgán nyújtott teljesítményét, de ez az új szabályozás számos előnyt kínál. A rögzített hanganyag segítségével a nyelvvizsgaközpontok hatékonyabban tehetnek eleget minőségbiztosítási feladataiknak, tisztább képet kapnak vizsgáztatóik munkájáról. Ezenkívül a vizsgázók számára sem mellékes, hogy hangfelvétel készül, hiszen amennyiben csak pár pont vagy százalék hiányzik a sikeres nyelvvizsga teljesítéséhez és felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be, az újraértékelés során rendelkezésre áll a vizsga teljes hangfelvétele.
Sok vizsgázó számára a hangfelvétel a vizsga izgalmai mellett még egy plusz stresszfaktort jelent. Mit lehet tenni ennek kiküszöbölésére?
Ajánlatos már akár az egyéni, akár a csoportos felkészülés során megszokni a nyelvvizsga megváltozott körülményeit. Ma már az egyszerű mobiltelefonokkal is lehet hangfelvételt készíteni, így az egyéni gyakorlás során is érdemes felvenni saját szóbeli teljesítményünket, például képleírás vagy diagramelemzés feladatoknál, pármunkában pedig szituációs párbeszédeknél.
Az elkészített hangfelvételek visszahallgatás során nagy segítséget nyújtanak saját nyelvtani és kommunikációs hibáink csökkentésében, valamint a vizsgadrukk legyőzésében. Sok gyakorlással a nyelvi gátlások is oldhatók, az egyre javuló felvételek segítségével pedig fejlődésünket is nyomon követhetjük. A módszer alkalmazása tanfolyami és magánórai felkészítés során is ajánlott, ahol tanárunk segítségével még egyszerűbben javíthatunk hibáinkon.
A blogbejegyzést a KITEX Nyelvvizsgaközpont munkatársai készítették.