Hogyan biztosíthatom be magam lakáskiadáskor?

Ha szeretnénk elkerülni a hosszú pereskedéseket lakáskiadás esetén

2014. 01. 01. 12:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdés: Lakáskiadással kapcsolatban hogyan tudjuk legjobban bebiztosítani magunkat? Úgy tudom, ha közjegyző hitelesíti, akkor közokiratnak minősül a bérleti szerződés. Mit jelent ez a gyakorlatban? A hónapokig tartó bírósági pereskedést (amíg az albérlő nyugodtan használja a lakásunkat) lényegesen le lehet rövidíteni? Vagy csak egy papírral több?

Érdemes a mérőórákat átíratni a bérlők nevére? Mire van ehhez szükség, illetve hogy lehet a sajátunkra visszaíratni? Ha ők nem fizetik, s kikapcsoltatjuk, majd kirakjuk őket, aztán vissza szeretnénk íratni a nevünkre, akkor a meglévő tartozást nekünk kell kifizetni?

Válasz: Jól tudja, ha a közjegyző hitelesíti a bérleti szerződést, az valóban közokiratnak minősül. A közjegyzői okiratba foglalás abban az esetben érdekes, ha a bérleti szerződés megszűnésekor vagy megszüntetésekor végrehajtást kellene foganatosítani, azonban erre szigorú szabályok vonatkoznak. A végrehajtási törvény szerint végrehajtást csak végrehajtható okirat alapján lehet elrendelni, amit ilyen ügyekben általában bírósági eljárás szokott megelőzni. Azonban ha közjegyzői okiratba foglalják a szerződést, akkor a közjegyzői törvény szerint (1991. évi XLI. törvény a közjegyzőkről) „végrehajtási záradékkal látja el a közjegyzői okiratot, ha az tartalmazza

a) a szolgáltatásra és ellenszolgáltatásra irányuló vagy egyoldalú kötelezettségvállalást;

b) a jogosult és a kötelezett nevét;

c) a kötelezettség tárgyát, mennyiségét (összegét) és jogcímét;

d) a teljesítés módját és határidejét.

Ha a kötelezettség feltételnek vagy időpontnak a bekövetkezésétől függ, a végrehajthatósághoz az is szükséges, hogy a feltétel vagy időpont bekövetkezését közokirat tanúsítsa. Vagyis ez az okirat hosszadalmas bírósági eljárás nélkül is végrehajtható.

A mérőórákat érdemes átíratni, hiszen ebben az esetben a bérlő kerül szerződéses kapcsolatba a szolgáltatóval, így a díj fizetése, illetve az esetleges tartozás rendezése is a bérlő kötelezettsége, még a bérleti szerződés felmondása esetén is. A mérőórákat az érvényes bérleti szerződéssel tudják átíratni, és ugyan ilyen módon az érvényesen felmondott és megszüntetett bérleti szerződéssel tudják visszaíratni.

A kérdésekben felmerült problémákra nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése is.

Hasonló kérdésekről, esetekről és válaszokról olvashat a www.onlinejogsebesz.hu oldalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.