Tavaly november és december hónapban is kaptam egy-egy helyszíni bírság csekket, viszont ezek befizetését a mai napig nem tudtam rendezni, mert elkeveredtek a csekkek és a helyszíni bírságról származó kis zöld cédulák is. Régebben is fordult ilyen elő, de akkor a helyi önkormányzat küldte ki a csekket. 2013-ban milyen módon változott ennek a szabályozása?
A helyszíni bírságolás és az azzal kapcsolatos végrehajtási szabályok a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 2012. április 15-én történt hatályba lépésével jelentősen megváltoztak.
Fontos tudnivaló, hogy a helyszíni bírságot akár fiatalkorúval szemben is ki lehet szabni, ha annak megfizetését vállalják, de annak kiszabására csak akkor kerülhet sor, ha a törvényes képviselő is jelen van. A helyszíni bírság legkisebb összege ötezer, legmagasabb összege fiatalkorú esetében huszonötezer, egyébként ötvenezer forint. Abban az esetben, ha valakit fél éven belül harmadszorra is helyszíni bírsággal sújtanak (ez az úgynevezett ismételt elkövetés, mely fiatalkorúakkal szemben nem alkalmazható), a bírság maximuma hetvenezer forint lehet.
Az új szabálysértési törvény a helyszíni bírság végrehajtását úgy határozta meg, hogy amelyik helyszíni bírságolásra felhatalmazott szerv kiszabta azt, annak szabálysértési hatósága köteles a meg nem fizetett összeget behajtani.
Erre ezért volt szükséges kitérni, mivel alapesetben csak a bírságot kiszabó szervnél lehetséges az elvesztett csekket pótolni, illetve ha át kívánjuk utalni az összeget, akkor is csak ott tudnak segíteni a csekkazonosítóval és a számlaszámmal kapcsolatban.
A helyszíni bírság kiszabására akkor kerülhet sor, ha a szabálysértést elkövető személy részére azt felajánlják (az eljáró szerv munkatársának mérlegelési jogkörébe tartozik, hogy alkalmazza-e ezt az intézkedési formát), aki a kiszabott összeget elfogadja, tudomásul veszi és az azzal kapcsolatos iratot aláírja. A helyszíni bírság a kiszabása napján emelkedik jogerőre, minden határidő ezen időponthoz kötődik.
Fontos tudni, hogy helyszíni bírság kiszabása esetén – szemben a szabálysértési pénzbírsággal – a végrehajtási eljárás során nincs lehetőség részletfizetést vagy halasztást kérni.
Mégis milyen lehetőségeink vannak az összeg rendezésére? A kiszabás napjától számítva 30 naptári napon (hétvége, ünnepnap beleszámít) belül van lehetőség a bírság önkéntes befizetésére, ha el akarjuk kerülni a végrehajtási eljárást.
Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a kiszabás napjától számítva 30 naptári nap + 3 munkanapon belül lehet jelentkezni az állandó lakóhely, érvényes tartózkodási hely, munkahely vagy egyéb tartózkodási hely szerint illetékes munkaügyi kirendeltségen a pénzbírság közérdekű munkával történő megváltása érdekében. Ha regisztráljuk magunkat a kirendeltségen, értesítik a végrehajtó szervet annak érdekében, hogy addig ne kezdeményezzék a bírság elzárásra átváltoztatását.
A helyszíni bírságokat nyilvántartó szerv a kiszabástól számított 35. napon ellenőrzi a bírsággal kapcsolatos befizetéseket, amennyiben nincs, a helyszíni bírság szelvény szkennelt változatát elektronikus úton megküldi a bírságolt személy állandó lakóhelye/tartózkodási helye szerint illetékes (a bírságolást foganatosító) szerv szabálysértési hatóságának végrehajtásra.
Ha a hatóság addig nem kapott semmilyen értesítést, a végrehajtó szerv megkeresi a bírságolt személlyel kapcsolatban az illetékes munkaügyi kirendeltséget, hogy tisztázza, hogy a bírsággal kapcsolatban történt-e regisztráció közérdekű munkára, vagy esetleg már végzi vagy el is végezte az eljárás alá vont személy. Nemleges válasz esetén bekérik az eredeti helyszíni bírságszelvényt a kiszabó szervtől, ennek visszaérkezése után az ügy iratait megküldik a bírságolt személy lakóhelye/tartózkodási helye szerint illetékes bíróságnak.
A bíróság először törvényességi felügyeletet gyakorol (hogy a jogszabályoknak megfelelően történt-e a bírság kiszabása), majd ha mindent rendben talál, akkor értesítik a bírságolt személyt az elzárásra átváltoztatással kapcsolatos tárgyalásról annak érdekében, hogy 8 napon belül jelezhesse részvételi szándékát. Ilyenkor olyan tényeket, körülményeket közölhetünk, melyek esetleg akadályát képezhetik az elzárásnak. Ha valaki nem jelenik meg vagy nem jelzi részvételi szándékát, az nem akadálya a tárgyalás lefolytatásának és az elzárásra átváltoztatásnak!
Ezután az ügy iratai az átváltoztató végzéssel visszakerülnek a végrehajtó szervhez, ahol kibocsátanak egy felhívást, mely szerint vagy 5 napon belül rendezhető még a helyszíni bírság (csekket nem küldenek), vagy az általuk megjelölt időpontban meg kell jelenni az állandó lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes megyei büntetés-végrehajtási intézetben a helyszíni bírság elzárásra történő letöltésére. Ha a megadott időpontig nem fizetünk, vagy a megadott napon nem jelenünk meg a BV Intézetben, akkor ezt követően – a megadott időpont után – 8 nappal már elővezetés rendelhető el, melyet a rendőrség hajt végre. Az elővezetés költségei (még ha az sikertelen is) a bírságolt személyt terhelik, melynek alapköltsége 7000 forint, mellette még az elővezetés érdekében megtett minden kilométer után 400 forintot kell fizetnünk.
A helyszíni bírságot a kiszabás napjától számított két éven belül lehet végrehajtani, azon túl további eljárásnak helye nincs, a bírság elévül.