A közös képviselő nem a társasház ura

Ha a közös képviselő olyan döntéseket hoz, amellyel a lakók nincsenek megelégedve, másikat kell választani.

dr. Ócsai József
2014. 04. 25. 5:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy látszólag egyszerű kérdésem lenne, ám az interneten mégsem találok rá választ. A közös képviselőnkkel van problémája az épületünk lakóinak, méghozzá azért, mert nem hajlandó a közös költségből kifizetni a kaputelefon lenti, központi egység javítását, illetve cseréjét. Azt állítja, nem az ő dolga, ugyanis a kaputelefon még az ő ideje előtt, illetve nem közös költségből lett beszerelve, hanem a lakók külön gyűjtöttek rá pénzt. Azt mondja, gyűjtsük össze megint a pénzt és javíttassuk meg.

Igaza van ebben? Ha igen, milyen helyzetben válna mégis az ő dolgává a kaputelefon javítása, illetve cseréje? Az interneten annyit sikerült találnom, hogy általánosságban értve ezt a közös költségből kellene fizetni.

2014. 04. 02.

Sajnos nem ismerjük az Önök társasházának alapdokumentumait, így sem az Alapító Okiratot, amelyből a legfontosabb kötelezettségek kitűnnek, sem pedig a Szervezeti és Működési Szabályzatot, amelyből a közös képviselő legfontosabb feladatai, illetve a társasház döntése alapján a közös költség felhasználhatóságának esetei kiderülhetnek. Általánosságban azonban annyit tudunk leírni, hogy a társasház-közösség a közgyűlésén minden fontos kérdésben jogosult döntést hozni, amely lehet olyan lényeges kérdés, hogy milyen kérdésben hozhat döntést a közös képviselő, de olyan apróbbnak látszó kérdés is, hogy a közös költségből ki lehet-e fizetni egy bizonyos beruházást. Az Alapító Okirat írja elő, hogy hány lakó (társasházi albetét) kérelmére van szükség a társasházi közgyűlés akár rendkívüli összehívásához, illetve egy bizonyos kérdés napirendre tűzéséhez.

Összefoglalva tehát, a társasház közösség minden, a közösséget, illetve a társasházat érintő kérdésben jogosult  dönteni, illetve a döntést magához vonni. E körben a közös képviselő nem élet-halál ura, hanem a társasház „kiszolgáló szerve”, akinek a döntéseit a társasház-közösség jogosult megváltoztatni, illetve felülbírálni.

Amennyiben a közös képviselő olyan döntéseket hoz, amellyel a társasház-közösség nincs megelégedve, akkor valószínűleg másik képviselő megválasztására lesz szükség a mostani visszahívása mellett.

A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.

A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.