A biztosított ingatlan és ingó vagyontárgyak értékét az ügyfél és a biztosító a biztosítási szerződésben rögzíti. Ha a vagyontárgyak tényleges értéke ezt az összeget meghaladja, a biztosító a kárt csak e két érték arányában téríti meg (ezt nevezzük pro rata kártérítésnek).
Tegyük fel például, hogy egy ház biztosítási szerződésben szereplő értéke 10 millió forint. A valódi teljes helyreállítási értéke azonban 15 millió forint. Ha ezt a házat földrengéskár (falak megrepednek, kémény leomlik, nyílászárók vetemednek) éri, melynek helyreállítása másfél millió forintba kerül, a biztosító csak egymillió forintot fog kártérítésként kifizetni, mivel az ingatlan 33 százalékkal alul volt biztosítva.
Gyakori ok a korszerűsítés, bővítés: elfelejtjük jelezni, hogy a házhoz hozzáépítettünk egy új lakrészt, vagy éppen korszerű fűtési rendszert építettünk az ingatlanba. A biztosított ingóságok oldalán szintén jelentkezhet alulbiztosítottság: egy új konyha beépített bútorral és gépekkel ugyanúgy komoly értéknövelő tényező, mint a régi helyett vásárolt plazmatévé és a videomagnó helyett beszerzett házimozirendszer. De elegendő az alulbiztosítottsághoz az is, ha évről évre nem alkalmazzuk az értékkövetést (indexálást), amelyet a biztosító minden évforduló alkalmával felajánl.
A biztosítást nem a piaci, hanem a helyreállítási értékre kötjük. Mind az építőanyagok, mind a munkabérek folyamatosak emelkednek, ezért az értékkövetés ebben az időszakban is indokolt.
A biztosító által javasolt éves indexálást célszerű elfogadni.
Gyakran csak a kárrendezés során derül fény egyes kockázatok fedezetlenségére vagy éppen alulbiztosítottságra. Ezért néhány évenként vizsgáljuk felül a biztosításunkat. A biztosítani kívánt ingatlant mutassuk be az egyes biztosítók specialitásait ismerő alkusznak. A tapasztalt, független, a mi érdekünkben eljáró szakember egyebek között felhívja a figyelmet arra, hogy az adott értékekhez milyen védelemre van szükség. Rámutat a sokszor kizáró tényezőt jelentő biztonsági hiányosságokra, segít az ingóságok értékének becslésében, és testre szabott kiegészítő biztosításokat is javasol. A nála megkötött biztosítások esetében pedig a biztosítási évforduló közeledtére is figyelmeztet, amennyiben egy újabb konstrukcióra érdemes váltani.
A blogban általános érvényű tanácsokkal igyekszünk szolgálni. Ezek nem minden esetben jelentenek megoldást az egyedileg felmerülő helyzetekre. Bármilyen biztosítási tárgyú problémával szembesül, javasoljuk, hogy keresse fel az ország legnagyobb biztosításközvetítő szövetségének honlapját. Itt pillanatok alatt kiválaszthatja, hogy problémájának megoldásában a szövetségbe tömörülő közel száz minőségi alkusz közül kinek a segítségét kívánja igénybe venni!