Az édesanyám után tavaly örököltem egy társasházi lakást, amelynek bejárata a lépcsőházból nyíló kb. 10 m-es folyosóról van, amit egyedül én használok a lakás megközelítésére, én takarítom, én tartom rendben.
Az emeleten bérleményként működő több irodából ide járnak ki a dolgozók dohányozni, kávézni, beszélgetni, sokszor hátrahagyva maguk után a hamut, csikket, kávéscsésze nyomait. Ez nem dohányzásra kijelölt terület, én nem is tudom ezt tolerálni, főleg hogy én takarítom. Mivel árulom a lakást, az is nagyon kellemetlen, hogy az érdeklődők ezt látják, negatív hatással van rájuk, az üzletkötésemre. Több esetben ez el is riasztotta őket a vásárlástól.
Többször szóvá is tettem ezt nekik és a közös képviselőnek is, aki a lakástulajdonos(ok)nak jelezte a problémámat. Az ügy azonban nem hogy jobbra fordult volna, de egyre többen járnak ki ide, lévén, hogy újabb iroda nyílt a házban, én meg takarítok utánuk és kerülgetem őket.
Kérem szíves válaszukat, köteles vagyok-e ezt eltűrni, mit tehetek, egyáltalán tehetek-e ez ellen valamit (lezárni kulccsal a folyosóra kivezető üveges ajtót)? Írtam ez ügyben az illetékes hatóságoknak – katasztrófavédelem, ÁNTSZ dohányzásra kijelölt hely ügyében illetékes részlege – a választ még várom. (2014. 04. 25.)
Ügyében a társasház közössége lehet illetékes, amely a jogait a közgyűlésen keresztül gyakorolja. Így tehát – amennyiben a közös képviselő értesítése, illetve az ő rövid úton tett intézkedése nem vezetett eredményre – a közgyűléshez kell fordulnia, és indítványoznia, hogy a következő ülésén hozzon kötelező erejű határozatot azokra a tulajdonosokra nézve, akik a helyiségeiket irodaként hasznosítják, s tiltsák el az ott dolgozókat a ki nem jelölt helyen való dohányzástól és egyéb szemeteléstől. Az alapító okirat határozza meg, hogy a társasházközösségnek hozzá kell-e járulnia a lakások nem lakás céljára történő hasznosításához, de ha igen, akkor az azt használók másokat zavaró tevékenysége a hozzájárulás megvonásával is járhat a társasház közössége részéről.
Amennyiben az ön zavarása rendszeres, úgy egy másik út lehet a helyi önkormányzat eljárásának kezdeményezése, birtokháborítás miatt. Amennyiben ennek ténye bebizonyosodik, a helyi jegyző határozatával eltilthatja az elkövetőket, illetőleg a lakástulajdonost az ön zavarásától, azaz a birtokháborítástól, s egyben bírságot is szabhat ki adott lakás tulajdonosára.
A társasház közös tulajdonát képező folyosórész önhatalmú lezárását nem javaslom, legfeljebb akkor, ha ehhez a társasházközösség hozzájárul. Ez egyébként nem valósít meg esetleges tűzrendészeti vagy katasztrófavédelmi szabályszegést (esetleges menekülő út elzárása miatt).
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.