A kérdéses eset szerint 16 éves együttélés után 2012-ben történt az elválás a pár között. Öt éve a nő tulajdonába került egy 2,5 millióra becsült értékű lakás. A vagyonmegosztás hamarosan létrejön, van idézés erről. A férfinak ingatlana nincs, édesanyja házában lakik. Csekély ingósága van. A nő ingóságának egy része még a férfinél maradt. Ilyen vagyoni helyzetnél van esély arra, hogy a férfi a lakás tulajdonának felét megkapja? Köszönöm segítő válaszát! (2014. 05. 20.)
Ha jól értem a kérdést, 16 év alatt a felek közösen gazdálkodtak, vagyont szereztek, majd különváltak. Az ez idő alatt szerzett vagyon – ellenkező megállapodás hiányában – közös vagyon, mégpedig a szerzés arányában. Az alkalmazandó (régi) Ptk. 578. pontjának g paragrafusa szerint: „Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.”
Ez azt jelenti, hogy a lakásból tulajdonrészre akkor tarthat igényt, ha a szerzésben is része volt – és ezt bizonyítani is tudja.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.