Shuster Meciar esélyeiről

A jelenlegi szlovák kormánykoalíció külpolitikai téren remekül dolgozott, de odahaza számos hibát követett el, ennek tudható be népszerűségének rendkívül csekély volta, s ha Vladimír Meciar és követői győznek a 2002-es választásokon, az eredményt el kell ismerni - mondta Rudolf Schuster szlovák államfő interjújában, amelyet abból az alkalomból adott a Die Presse című bécsi lapnak, hogy szerdán hivatalos látogatást tesz Ausztriában.

MTI
2001. 10. 24. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai koalíció hibáját Schuster főleg abban látja, hogy túl sok időt szalasztott el Meciar utólagos bírálatával, így most kifut az időből, s számos eddig elmulasztott reformot és áremelést el kell halasztania, nem csupán a népszerűségért, hanem mert összezsugorodott többsége is, s mert a választások előtti hangulatban születő, agyonpolitizált döntések később nem fognak működni.

Ami Meciar lehetséges győzelmét illeti, Schuster kijelentette: nem annyira drámai a helyzet, mint amilyennek látszik: Meciar is megváltozott, realistább lett, s látja már, hogy ő nem képviselheti az országot kifelé. Pártjában viszont van sok alkalmas, felkészült ember. Amúgy pedig tudomásul kell venni, hogy a választásokat nem külföldön kell megnyerni. Minél többet óvnak Meciartól, annál inkább nő a népszerűsége, s emellett még mártírszerepbe is kerül, amire egyébként is hajlamos. Végül pedig nem szabad elfelejteni, hogy a NATO-csatlakozáshoz Szlovákiában csakis Meciar pártjával lehet megszerezni a 60 százalékos többséget – mondta Schuster.

Végül az Ausztriában legnagyobb érdeklődést kiváltó kérdésekre válaszolva elmondta: a bohunicei atomerőmű 2008-ban történő bezárásáról szóló döntés kormányváltás esetén is érvényben marad, mert ugyan sok jó érv szól a további üzemeltetés mellett, Szlovákia nem változtathatja percenként álláspontját. Ami pedig a Benes-dekrétumokat illeti, a jelenlegi kormány koalíciós megállapodásában benne foglaltatik, hogy 2002-ig nem nyitják meg erről a vitát. Ez főleg a kormányban részt vevő magyar koalíció miatt volt fontos, hiszen a dekrétumok főleg a magyarokat sújtották. Ezért ő sem kíván erről most szólni, csak magánvéleményként annyit: a kollektív büntetés soha nem lehet helyes, s természetesen a történészeknek majd meg kell vizsgálni ezt a kérdéskört. Megemlítette, hogy német származású, antifasiszta családja ugyancsak a dekrétumok nyomán üldözöttek között volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.