A rigómezei csata következményei

Mintegy 12-16 ezer szerb menekült június 28-án összegyűlik, a dél-szerbiai Rudare településről és a rigómezei csata évfordulóján a koszovói határ mentén fekvő Merdaréba indulnak, majd kísérletet tesznek arra, hogy visszatérjenek Koszovóba. Az akcióval fel akarják hívni a nemzetközi közösség figyelmét nehéz helyzetükre, és arra, hogy mindmáig nem tudtak hazatérni.

MTI
2002. 06. 28. 5:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszovó a középkori szerb királyság központja volt. A terjeszkedő oszmán török birodalommal szemben a szerb-bosnyák-albán-havasalföldi koalíció itt próbálta meg felvenni a küzdelmet – ez volt az első alkalom, hogy a balkáni országok egyesítették erejüket. A Hrebeljanovics Lázár szerb fejedelem vezette 40 ezer fős szövetséges sereg 1389. június 28-án (a régi naptár szerint június 15-én), Szent Vitus napján ütközött meg I. Murád török szultán 60 ezer főt számláló seregével.

A csatára Rigómezőn (ma Koszovo Polje), a Morava folyótól nyugatra, Kruseváctól délkeletre került sor. A szerencse először a szerbeknek kedvezett, mert egy szerb nemesnek sikerült a csata elején meggyilkolnia a szultánt. Milos Obilics magát árulónak mondva jutott a török táborba, ahol egy mérgezett tőrrel sátrában leszúrta a szultánt. Az ezt követő kavarodásban a szerbek győzedelmesen törtek előre, de Murad fia, Bajazid rendet teremtett és megállította őket. A csata sorsát az döntötte el, hogy Vuk Brankovics, Lázár fejedelem veje cserbenhagyta társait és elvonult a csatamezőről. A hadiszerencse megfordult, a törökök végül nagy győzelmet arattak. A súlyosan sebesült Lázár fejedelem fogságba esett és kivégezték, maradványait a gracsenicai kolostorban helyezték el.

Az első rigómezei csata nyomán Szerbia török vazallusállammá vált és így Magyarország közvetlenül határos lett a török birodalommal. A csata ugyanakkor nem akadályozta meg, de késleltette a török birodalom balkáni előretörését. A török terjeszkedés útjában immár nem állt egyenrangú erő, a szerb területek fél évezredes török uralom alá kerültek.

A vesztes csata emléke a szerb történelemben egyfajta mitikus – győzelmi – jelleget öltött. Számtalan népköltészeti alkotás táméja lett, Lázár fejedelmet Lázár cár néven nemzeti szentként tisztelik. Ivan Mestrovics szobrász évekig dolgozott a Rigómezei Panteon tervein, az 1389-es csata emlékművén, amely végül nem valósult meg.

1989-ben közel egymillió ember vett részt a csata 600. évfordulóján tartott ünnepségen, amelyet egyes történészek Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök hatalomra kerülésének állomásai közé sorolnak. Milosevics ugyanis, itt elmodott beszédével erősítette fel a szerb nacionalizmus eszméjét, amely aztán nagyban hozzájárult Jugoszlávia szétbomlásához és a kilencvenes évek balkáni háborúihoz.

A koszovói fővárostól, Pristinától néhány kilométerre található emlékművet jelenleg a KFOR őrzi, megakadályozva a koszovói albán többség esetleges rongálásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.