A The Guardian című brit napilapnak adott interjújában Sachs professzor kijelentette, tragikusnak tartja a jelenlegi helyzetet. A jelen folyamatok olyan helyzetbe kényszerítik Izraelt, amely hosszú távon összeegyeztethetetlen legnemesebb eszményeinkkel„ – mondta.
Mély megdöbbenésének adott hangot amiatt, hogy mosolygó izraeli katonák fotósoknak meggyilkolt palesztin holttestek előtt pózolnak.
„Naponta történnek olyan dolgok, amelyek miatt zsidóként kényelmetlenül érzem magam... Nem kérdéses, hogy egy ilyen elhúzódó konfliktus – párosulva a remény hiányával – gyűlöletet és érzéketlenséget kelt, és hosszú távon bomlasztja a kultúrát” – hangoztatta.
A főrabbi elmondta, hogy az 1967-es háború idején meg volt győződve arról, a béke érdekében Izraelnek vissza kell adnia az elfoglalt új területeket, és álláspontja azóta sem változott.
Aggodalmai ellenére Sachs megerősítette kiállását Izrael állam mellett, felsorolta a béke irányába tett izraeli erőfeszítéseket, és bírálta a palesztinokat, amiért nem képesek hasonló lépéseket tenni kompromisszumos megoldás érdekében.
Amióta 1991-ben a nagy-britanniai ortodox zsidók főrabbija és az ország 280 ezres lélekszámú zsidó közösségének vezetője lett, Jonathan Sachs minden nyilvános megnyilatkozásában védelmezte a zsidó államot, és széles körű támogatásáról biztosította a béke keresésére irányuló erőfeszítéseket. Az oslói békefolyamat idején, rendszeres kapcsolatban állt Jichak Rabin izraeli kormányfővel. Mostani nyilatkozata minden bizonnyal sokkolni fogja Izraelt és a zsidó közösséget szerte a világon – írta a the Guardian.
Sachs interjúja egybeesik a főrabbi új, The Dignity of Difference (A különbözőség méltósága) című könyvének kiadásával. A főrabbi az interjúban nem zárta ki, hogy találkozzon Abu Hamzával, az észak londoni Finsbury mecset szélsőséges imámjával, aki rokonszenvez Oszama bin Ladennel és a tálib rezsimmel. Felfedte, hogy két évvel ezelőtt egy ENSZ-tanácskozás keretében találkozott Irán egyik legmagasabb rangú vallási vezetőjével Abdullah Dzsavadi-Amoli ajatollahhal.
Sachs egyben közölte, három feltétel teljesülésével támogatna egy Irak elleni amerikai katonai fellépést: ha az akciónak pontosan meghatározott célja és végjátéka van, ha Washington széles körű támogatást kap, és ha szigorúan szavatolni tudnák, hogy nem lesznek polgári áldozatok.
A brit főrabbi elítéli Izrael politikáját
Jonathan Sacks, Nagy-Britannia főrabbija kedden figyelmeztette Izraelt, hogy irányvonala „öszeegyeztethetelen a judaizmus legmélyebb eszméivel", és a palesztinokkal kialakult viszály lealacsonyítja az izraeli kultúrát.
2002. 08. 27. 10:53
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!