A grófi családból származó Tolsztojnak (1828-1910) összesen 13 gyermeke volt, és jelenleg szerte a világban – elsősorban Svédországban és az Egyesült Államokban – mintegy háromszáz leszármazottja él. A népes család tagjai – általában 70-80-an – kétévente szoktak összegyűlni Oroszországban. Idén mintegy kilencvenen jöttek el megünnepelni a jeles évfordulókat, köztük Tolsztoj egyik unokája, a Svédországban élő 87 éves Tatiana Paus. (Az unokák közül már csak ketten vannak életben.)
A Svédországból, az Egyesült Államokból, Franciaországból, Németországból és Nagy-Britanniából érkezett rokonok – sokan egyébként nem is ismerik egymást, és nem beszélnek oroszul – pénteken Moszkvából Tolsztoj Jasznaja Poljana-i birtokára utaztak, ahol bőséges programot készítettek elő számukra. Az augusztus 7-ig tartó látogatás keretében koncertek, múzeumlátogatások, kirándulások, vadászatok várnak rájuk, és természetesen nem maradhat el az Oroszországban oly közkedvelt tűzijáték sem.
A Moszkvától 200 kilométerre délre fekvő Jasznaja Poljana-i birtok múzeumként működik, ennek igazgatója Tolsztoj egyik Oroszországban élő ükunokája, Vlagyimir Tolsztoj. Az író hagyatékának lelkes és lelkiismeretes gondozója arra készül, hogy rávegye a rokonokat: hozzák létre a Lev Nyikolajevics Tolsztoj hagyatéka nevet viselő orosz alapítvány külföldi tagozatát.
A külföldi vendégek szerdán érkeztek meg Moszkvába, ahol városnézésen vettek részt, majd pénteken különvonattal utaztak Jasznaja Poljanára. Érdekes módon egyetlen művészember sincs a leszármazottak között, a legtöbben a bankszakmában dolgoznak. A Tolsztoj-család legtöbb tagja elhagyta Oroszországot az 1917-es forradalom után. Az elkötelezett pacifistává vált Lev Tolsztoj Jasznaja Poljanán írta meg a fő művének számító Háború és békét (1863-1869).

A mémek, amiért Magyar Péter börtönbe küldene! – videó