Összegyűltek Tolsztoj leszármazottai

Oroszországban családi találkozóra gyűltek össze Lev Tolsztoj világhírű orosz író leszármazottai abból az alkalomból, hogy 150 évvel ezelőtt jelent meg ősük első alkotása (Gyermekkor) a Szovremennyik című folyóiratban, illetve 140 évvel ezelőtt vette feleségül az író a svéd származású Szofja Andrejevnát.

MTI
2002. 08. 03. 4:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A grófi családból származó Tolsztojnak (1828-1910) összesen 13 gyermeke volt, és jelenleg szerte a világban – elsősorban Svédországban és az Egyesült Államokban – mintegy háromszáz leszármazottja él. A népes család tagjai – általában 70-80-an – kétévente szoktak összegyűlni Oroszországban. Idén mintegy kilencvenen jöttek el megünnepelni a jeles évfordulókat, köztük Tolsztoj egyik unokája, a Svédországban élő 87 éves Tatiana Paus. (Az unokák közül már csak ketten vannak életben.)

A Svédországból, az Egyesült Államokból, Franciaországból, Németországból és Nagy-Britanniából érkezett rokonok – sokan egyébként nem is ismerik egymást, és nem beszélnek oroszul – pénteken Moszkvából Tolsztoj Jasznaja Poljana-i birtokára utaztak, ahol bőséges programot készítettek elő számukra. Az augusztus 7-ig tartó látogatás keretében koncertek, múzeumlátogatások, kirándulások, vadászatok várnak rájuk, és természetesen nem maradhat el az Oroszországban oly közkedvelt tűzijáték sem.

A Moszkvától 200 kilométerre délre fekvő Jasznaja Poljana-i birtok múzeumként működik, ennek igazgatója Tolsztoj egyik Oroszországban élő ükunokája, Vlagyimir Tolsztoj. Az író hagyatékának lelkes és lelkiismeretes gondozója arra készül, hogy rávegye a rokonokat: hozzák létre a Lev Nyikolajevics Tolsztoj hagyatéka nevet viselő orosz alapítvány külföldi tagozatát.

A külföldi vendégek szerdán érkeztek meg Moszkvába, ahol városnézésen vettek részt, majd pénteken különvonattal utaztak Jasznaja Poljanára. Érdekes módon egyetlen művészember sincs a leszármazottak között, a legtöbben a bankszakmában dolgoznak. A Tolsztoj-család legtöbb tagja elhagyta Oroszországot az 1917-es forradalom után. Az elkötelezett pacifistává vált Lev Tolsztoj Jasznaja Poljanán írta meg a fő művének számító Háború és békét (1863-1869).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.