Az MKP OT a kormányrogramról

Egy miniszterelnök-helyettesi, három miniszteri és hat államtitkári posztot alkudott magának az alakuló új szlovák kormányban a Magyar Koalíció Pártja (MKP), és elérte, hogy a kormányprogramba bekerüljön a magyar egyetem megalakításának feladata, valamint a gazdátlan földek kérdésének rendezése.

MTI
2002. 10. 05. 16:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sikerült viszont kiküzdenie azt, hogy a jogfosztottság éveiben sérelmeket szenvedett embereket kárpótolják. Ez a jogfosztásokat és vagyonelkobzásokat törvényesítő Benes-dekrétumok kérdésének megnyitása nélkül aligha lehetséges, a dekrétumok megnyitásától azonban a szlovák kormánypártok határozottan elzárkóznak.

Az MKP kormányzati szerepvállalásáról, a kormányprogramba bekerült és az abból kimaradó törekvésekről, a kormányalakítási tárgyalásokon kialakult pozíciókról tárgyalt szombaton Pozsonyban a magyar párt országos tanácsa. A testület megelégedéssel vette tudomásul a jelöléseket, a magyar egyetem és a nevesítetlen földek ügyében hosszú évek után elért eredményeket, nem aratot tetszést viszont az, hogy a második vágháború utáni jogfosztottság magyar és nem magyar kárvallotjait a rövidesen színre lépő új szlovák sem lesz hajlandó kárpótolni, kiváltképpen azért, mert a szlovák koalíciós partnerpártok elzárkóznak a kollektív bűnösség vádjára alapozott jogsérelmeket törvényesítő Benes-dekrétumok kérdésének megnyitásától.

Az MKP Országos Tanácsa „tudomásul veszi, hogy a koalíciós tárgyalások során nem sikerült rendezni a kollektív bűnösség elvének 1945-1948 közötti alkalmazásából fakadó joghátrányok kérdését”. A magyar párt országos vezetésének közel száz tagú testülete egyszersmind megállapítja, hogy nézete szerint „ez a tény nem lehet akadálya a koalíciós szerződés megkötésének”, mely dokumentum aláírásával az MKP a négy pártból létrejövő új szlovák kormány részévé – második legerősebb pártjává – válik. A országos tanács határozatában azonban hangsúlyozza: „Ezt a problémát továbbra is nyitott kérdésnek tekinti, és a jövőben minden reális lehetőséget felhasznál” annak érdekében, hogy „ez a kérdés erkölcsi és politikai szempontból is elfogadható megoldást nyerjen” – rögzítette határozatában az MKP Országos Tanácsa.

A testület felhatalmazta Bugár Bélát, az MKP elnökét, hogy írja alá a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unióval (SDKÚ), a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalommal (KDH) és az Új Polgárok Szövetségével (ANO) megkötendő koalíciós szerződést.

A zárt ajtók mögött végbement tanácskozást követő sajtótájékoztatón Bugár Béla, az MKP elnöke sem a magyar egyetem létrehozásának részleteiről, sem a – magyaroktól annak idején elkobzott és még mindig állami tulajdonban levő – gazdátlan földek ügyében kialkudott megoldásokról nem árult el részleteket, mondván, hogy erre csak a kedden megkötendő koalíciós szerződés aláírása után, a kormányprogram közzétételével párhuzamosan kerülhet sor, mert a partnerpártok megállapodása egyelőre tiltja a részletek feltárását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.