OPEC-készülődés a magas olajárszint miatt

Az OPEC legbefolyásosabb tagjának, Szaúd-Arábiának az olajminisztere a hét végén megerősítette: a kartell úgynevezett ármechanizmusa szükség esetén működésbe lép. Ez azt jelenti, hogy az OPEC növeli a termelést, ha a tagok olajából számított árátlag 20 napnál tovább meghaladja a célul tűzött hordónkénti 22-28 dolláros ársáv felső értékét. „A tisztességes ár mellett köteleztük el magunkat” - jelentette ki al-Naimi.

MTI
2002. 12. 22. 14:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OAPEC, azaz a kőolajexportáló arab országok képviselőinek hét végi kairói tanácskozásán Szaúd-Arábia olajminisztere mellett az Algériát képviselő kollégája azt nyilatkozta: jelenleg nincs szükség az OPEC-termelés emelésére, de januárban áttekintik a kérdést. Az Egyesült Arab Emírségek szakminisztere viszont azt mondta, hogy egyelőre nem érdemes az ármechanizmus automatikus életbe lépésével foglalkozni, s korai még arról beszélni, beindul-e az, vagy sem. „Úgy gondolom előbb megbeszéljük, mielőtt egyáltalán beindítjuk” – közölte al-Nasszeri, aki szerint régebben a mechanizmus automatikusan működésbe lépett.

Amennyiben nem esik 28 dollár alá a már a múlt hét közepén már 29 dollár fölé szökött OPEC-átlagár, akkor a kereskedési napokra vonatkozó húsz napos határidő lejárta január közepe táján esedékes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.