A kelet-csehországi Opocno vadászkastély tulajdonosa a II. világháború idején Josef Colloredo-Mansfeld német arisztokrata családja volt. A háború után, amikor Prága a csehszlovákiai német és magyar kisebbséget kollektív háborús bűnösnek nyilvánította, Colloredo-Mansfeldet megfosztották állampolgárságától és vagyonától, így az opocnói kastély is állami kézbe került. A konkrét vád az volt, hogy a férfi világháború alatt, 1940-ben német birodalmi állampolgárságot kért, majd kapott is, és hogy együttműködött a nácikkal.
A család egyik, jelenleg Görögországban élő tagja, a 62 éves Kristina Colloredo-Mansfeld festőnő testvérével, Jerome-mal együtt a 90-es években a kárpótlás keretében követelte vissza családja egykori vagyonát. Azt állította, hogy Josef Colloredo-Mansfeld sosem volt német állampolgár, mindvégig megőrizte csehszlovák állampolgárságát, így neki leszármazottként joga van a vagyonra.
A Hradec Králové-i megyei bíróság 2003. májusi döntése szerint az államnak nem sikerült bizonyítania, hogy Josef Colloredo-Mansfeld német állampolgár lett volna a háború alatt, illetve, hogy lemondott volna csehszlovák állampolgárságáról, így utódjának vissza kell adni az opocnói vadászkastélyt a hozzá tartozó épületekkel, parkkal és földekkel együtt. Ezt a határozatot a pardubicei állami műemlékvédelmi intézet, amely az opocnói kastélyt eddig kezelte, a legfelsőbb bíróságnál megtámadta. Jirí Svec, az intézet igazgatója újságíróknak akkoriban azt mondta, hogy a döntés „bizonyos értelemben megkérdőjelezi a Benes-dekrétumokat, mert Colloredo-Mansfeld 1940-ben német birodalmi állampolgárságért folyamodott”.
Az elmúlt évek folyamán több egymással ellentétes bírósági döntés született ebben a sokat vitatott és nagy figyelemmel kísért perben. A perújrafelvétel során 2002-ben egy járási bíróság döntött úgy, hogy a vadászkastélyt is vissza kell adni a Colloredo-Mansfeld családnak. Pavel Dostál kultuszminiszter akkor a döntést azonnal a benesi dekrétumok felülvizsgálatának minősítette, míg a műemlékvédelmi intézet fellebbezett. Ezt a megyei bíróság májusban elutasította.
Vlastimil Nedomlel ügyvéd, aki a perben a Colloredo-Mansfeld családot képviselte, igazságosnak minősítette az ítéletet. Kijelentette, hogy Josef Colloredo-Mansfeld bizonyíthatóan antifasiszta volt, vagyonának háború utáni elkobzása igazságtalan volt, s csupán nemzetisége alapján történt.
Az opocnói reneszánsz vadászkastélyban egyebek között nemzetközi hírű és rendkívüli értékű régi fegyver- és festménygyűjtemény is van. A család már korábban visszakapott Opocno környékén mintegy 5000 hektár erdőt és néhány tucat épületet. A család közölte, hogy a kastélyt változatlanul múzeumként fogja üzemeltetni, és a nagyközönség előtt továbbra nyitva lesz minden része. Az opocnói kastélyt tavaly több mint 60 ezer ember kereste fel.
Inognak a Benes-dekrétumok
A cseh államnak immár megfellebbezhetetlen bírósági döntés alapján vissza kell adnia egy szudétanémet család örökösének az opocnói kastélyt, amelyet a II. világháború után a Benes-dekrétumok alapján koboztak el az akkori hatóságok.
2004. 01. 07. 15:12
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!