Máig ismeretlen bűnözők feltörték Alekszandr Kraszovszkij 82 éves akadémikus lakását. Az orosz légierő nyugalmazott vezérőrnagyát megverték, majd megkötözték, és a fürdőszobába zárták. Mindezt azért tették, hogy magukkal vihessék a kitüntetéseket, köztük a Honvédő Háború Érdemrend első fokozatát, a Vörös Zászló Érdemrendet, a Szocialista Munka Hőse kitüntetést és a Vörös Csillag Érdemrendet. A nyugdíjas szervezete felmondta a szolgálatot, szívroham miatt életét vesztette.
Az utóbbi néhány évben legalább öt embert öltek meg értékes kitüntetéseikért. Az 1991-ben széthullott szovjet birodalom érdemrendjei óriási keresletnek örvendenek, és évről évre emelkedik az árfolyamuk. A HVG gyűjtői forrásokból származó értesülései szerint a belföldi piacon az egyik legértékesebb relikvia az Usakov-érdemrend első fokozata, amelyet csak 47 embernek ítéltek oda. Ugyanezen kitüntetés mintegy kétszázszor kiosztott második fokozata 5-6 ezer dollárt ér, míg a szovjet hadsereg marsalljainak adott aranycsillagokért 15 ezer dollárt kérnek a feketepiacon.
A bőkezűbben osztogatott kitüntetések olcsóbbak: a 13 ezer embernek odaítélt Szovjetunió Hőse Érdemrend – ha megvannak a hozzá tartozó írásos dokumentumok is – ezer dollárt ér, míg egy Lenin-rendért csupán 300-500 dollárt zsebelhet be az eladó. A különféle orosz városok – Moszkva, Leningrád, illetve Sztálingrád – védelmezőinek odaítélt érdemrendek százezres-milliós számban kerültek forgalomba, így csupán 5-30 dollárért lehet túladni rajtuk. Ebbe az árkategóriába tartozik a Budapest elfoglalásáért kitüntetés is, amelyet 350 ezer szovjet katona viselhetett a mellén. A szakértők szerint egyébként külföldön jóval többre taksálják a szovjet kitüntetéseket, Nyugat-Európában az otthoni tarifának legalább a dupláját meg lehet kapni értük.
A hivatalosan nem értékesíthető katonai kitüntetések fő piacának a Moszkva északkeleti részén lévő Izmajlovo-park számít. A kereskedők rögtön szűkszavúvá válnak, ha a potenciális vásárló az érmek eredete felől érdeklődik. Kínálnak a piacon az afganisztáni megszállásban szerzett érdemekért kapott kitüntetéseket is, ám ezek értéke meglehetősen alacsony, ezért tulajdonososaik nemigen válnak meg tőlük.
A nyolcvanas éveiben járó Mihail Kamelcsik többször is bűnözők áldozata lett. Néhány évvel ezelőtt egy szanatóriumban támadta meg néhány alkoholista a második világháborús pilótát, akinek felöltőjéről leszaggatták kitüntetéseit. Nem sokkal később az a magát történésznek kiadó gyilkos látogatta meg, aki korábban néhány érdemrendért megölt egy magas rangú tengerésztisztet. Tavalyelőtt egy „újságíró„ kereste fel, hogy megörökítse az utókornak, miként vette ki a részét Kamelcsik Lengyelország felszabadításából és Berlin elfoglalásából. Amint a veterán kiment a konyhába, az álzsurnaliszta lelopta a kitüntetéseket a beszélgetés során elővett egyenruháról, majd eltűnt a lakásból.
A csalók egy része kifinomultabb eszközöket alkalmaz, például másolatokra cseréli az eredeti kitüntetéseket. Még trükkösebbek voltak azok, akik egy ál-veteránszervezetbe tömörülve hamis pecsétekkel és aláírásokkal legalizálták az általuk készített kitüntetéseket. A vállalkozás egészen tavaly nyárig működött, és fennállása idején az álhősök a hamis kitüntetések eladása mellett jócskán kihasználták az igazi veteránoknak járó állami kedvezményeket is.
Ez az újfajta bűnözés már olyan méreteket öltött, hogy több – igazi – veteránszervezet is figyelmeztette tagjait, ne nyissanak ajtót ismeretleneknek, a rendőrségen pedig külön egység foglalkozik az érdemrendrablásokkal.
Forrás: HVG

Drasztikus lépésre kényszerítette a népharag Karácsony Gergelyt: kirúgta a BKV vezérigazgatóját