Románia: szigorú választási feltételek

A helyhatósági választásokat szabályozó törvényhez hasonló szigorú feltételeket szab a romániai kisebbségi szervezetek számára a frissen elfogadott parlamenti választási jogszabály. Ha például a Szász Jenő vezette MPSZ indulna a novemberi választásokon, akkor legkevesebb 25 ezer támogató aláírást kell összegyűjtenie.

2004. 09. 08. 16:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Románia alkotmánybíróságához fordul a liberális-demokrata ellenzék a parlamenti választásokat szabályozó törvény miatt. Az ellenzék által kifogásolt cikkely lehetővé teszi a mandátumát gyakorló államelnöknek, hogy függetlenként induljon a novemberi választásokon valamelyik párt listáján. A kormányzó Szociáldemokrata Párt felkérésére Ion Iliescu államfő nemrég megerősítette, hogy függetlenként indul a PSD szenátusi listáján. Traian Basescu demokrata elnök azonban nehezményezi, hogy az államfő ezáltal nyíltan korteskedhet a választási kampányban egykori pártja, a PSD mellett.

Szigorú feltételeket szab a kihirdetés előtt álló választási törvény a parlamenti képviselettel nem rendelkező kisebbségi szervezetek számára. Miközben a törvényhozásban jelenleg képviselettel rendelkező szervezeteknek nem kell reprezentativitási feltételeket teljesíteniük a parlamenti választásokon történő részvételhez, az újonnan induló szervezetek csakis akkor mérethetnek meg, ha igazolják, hogy rendelkeznek a képviselt kisebbséghez tartozó személyek 15 százalékának tagságával. Mindez azt jelenti, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség rivális szervezetének, a Magyar Polgári Szövetségnek – amely formai kifogások miatt nem indulhatott a helyhatósági választásokon – ismét legkevesebb 25 ezer támogató aláírást kell összegyűjtenie Románia 15 megyéjéből és a fővárosból, megyénként legkevesebb 300 személytől. Szász Jenő elnök egyébként közölte, az MPSZ továbbra sem döntötte el, hogy önállóan, valamelyik román párt színeiben vesz részt, vagy jelöltjeit függetlenekként indítja a novemberi választásokon.

Zsarolást emleget a főtárgyaló. Politikai zsarolásnak tartja Románia uniós főtárgyalója a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kezdeményezését, miszerint Brüsszel tegye az ország EU-csatlakozásának előfeltételévé a Székelyföld területi autonómiáját. Vasile Puscas úgy fogalmazott, nemzetközi szinten bujtogatásnak hangzik a testület vezetőinek felhívása, akik szerinte csupán választási tőkére próbálnak szert tenni. Az SZNT azért kérte fel az Európai Parlamentet, hogy tegye a Székelyföld autonóm közigazgatási régió törvény általi létrehozását Románia uniós csatlakozásának előfeltételévé, mivel a bukaresti parlament elutasította a testület nevében beterjesztett autonómia-statútumot. Csapó I. József elnök közölte, az SZNT-nek ezután nem maradt más lehetősége, mint a demokratikus jogállamokra jellemző eszközhöz fordulni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.