Az amerikai állampolgárságú Salamon Berkowitz eredeti hazájában ugyan nem kívánta a Fradit megmenteni, viszont 12 éven keresztül jól keresett az általa újra életre hívott osztrák-magyar itallal, a Traubisodával. A Ferencváros iránt már csak azért sem mutatott különösebb affinitást, mert a klub szurkolói „nem immúnisak az antiszemita indulatokkal szemben.” Berkowitz 1988-ban tért vissza Magyarországra, mert saját szavai szerint vonzotta a „szellemi tulajdon” – például a biotechnológiában. Mint a Heteknek nyilatkozta: „A kárpótlás egy formáját kívántam megteremteni, ennek keretében olyan személyeket támogattunk volna, akik szüleik, vagy nagyszüleik üzleteit és vállalatait kívánták újra felépíteni.”
Egy több, mint tízesztendős persorozatban elszenvedett vereségét, valamint a Traubisoda előállításának tilalmát Berkowitz arra vezeti vissza, hogy „sikeres embereknek irigyei vannak”. Különösen bántotta őt, a konzervatív embert, hogy pontosan a konzervatív média támadta őt – gyakran antiszemita piszkálódással.
Az antiszemitizmus nem a zsidók belügye, mint ahogyan a holokauszt sem csak a zsidók tragédiája, hanem az egész emberiségé, mondta még külügyminiszterként Kovács László tavaly egy konferencián. Országos figyelmet váltott ki Romsics Ignác, aki egy másik találkozón azt állította: a 90-es évek vége óta a nyilvánosság előtt olyan szavak hangzottak el, melyeket az országban nem szabadna megengedni. Romsics az állam politikai erői által stratégiai célként követett megosztását állapította meg. Ez a „két Magyarország” koncepció szoros összefüggésben van azzal a felelőtlenséggel, ami az antiszemitizmus kérdésében uralkodik.
A Die Presse azt írja: „eme felelőtlenség számos példával igazolható. Lovas István látens antiszemitizmust gerjeszt egy Demokrata nevű lapban publikált nyílt leveleiben. A Magyar Nemzetben olyan gyanúsítgatások jelennek meg, melyek az éppen tárgyalt témához nem kapcsolódnak. S a MIÉP elnökének Csurka Istvánnak az antiszemita kirohanásaitól még egykori hívei is elhatárolódtak. ”
Berkowitz azonban a zsidó szervezeteken belül is vitatott személyiség, amióta megpróbálta a saját Simon Mechon alapítványán keresztül a magyar zsidók kárpótlását koordinálni. Erre azonban senki sem hatalmazta fel őt, figyelmeztetett a Mazsihisz. S személyesen Berkowitz szállította kritikusainak a muníciót, amikor megtetette magát az „Ortodox Zsidók Viágtanácsának” elnökévé. Pechjére a világtanács nem ismeri a nyughatatlan „új-magyart.”
Die Presse (diepresse.com)
Menczer Tamás: Ilyen, amikor kiderül az igazság! - videó