– Bár a Sztálin-szobrot, amely a városligeti végállomástól nem messze állt a mai Felvonulási téren, 1956-ban természetesen ledöntötték, a 70-es trolik ma is járnak, és az újabb trolijáratok 70 fölötti számokat kaptak. A 70-es szám eredetéről a magyarok régen elfeledkeztek – tette hozzá a rádiós, aki valaha évekig szolgált Magyarországon szovjet tisztként.
Litovkin nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a Gellért-hegyi Szabadságszobor alakjai közül eltávolították a vörös katonát, mivel – mint fogalmazott – „az egyszerű magyarok emlékezetében megmaradt a szovjet felszabadítók hőstette„. Varsótól eltérően Budapesten nincs oroszellenes emlékmű, noha minden magyar tudja, hogy nagy költőjük, Petőfi Sándor kozákok elleni csatában tűnt el – toldotta meg.
Az amúgy politikamentes műsorban Litovkin és a szintén magyarbarát Viktor Nyemcsinov fotógráfus-fordító ecsetelte a magyar főváros szépségeit. Többek között óva intették az orosz turistákat attól, hogy a „basszejn” (medence) szót használva kérjenek útbaigazítást a török fürdők hollétéről…
ma.hu
A Sztálint idéző pesti trolit emlegetik Moszkvában
Az első budapesti trolivonalat, amelyet a Kossuth tér és a Városliget között létesítettek, a szovjet diktátor, Joszif Visszárionovics Sztálin 70. születésnapján adták át 1949 decemberében. A járaton közlekedő (eredetileg orosz gyártmányú) trolibuszok ezért kapták a 70-es számot – idézte fel Viktor Litovkin katonai hírmagyarázó az Eho Moszkvi rádió Egy város története című sorozatában, amely vasárnap Budapestet mutatta be.
2005. 12. 26. 13:45
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!