Oroszországi állapotban a magyar politika?

A Deutschlandradio hosszú beszélgetést közöl a demokráciáért küzdő kelet-európai nőkkel, köztük Hegedűs Zsuzsával is. A Der Spiegel ismerteti az iszlám és a Nyugat viszonyát elemző, minden eddiginél részletesebb tanulmányt.

2008. 01. 22. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deutschlandradio (dradio.de)

A német közszolgálati rádióban Anat Kalman Politkovszkaja bátor nővérei címmel foglalkozik a közép- és kelet-európai oknyomozó újságírónőkkel. Közép- és Kelet-Európában mindenekelőtt újságírónők veszik maguknak a bátorságot, hogy kinyissák a szájukat. Magyarországon Hegedűs Zsuzsa szociológus homlokát ráncok barázdálják: egy éve ő a hivatalban lévő szocialisták ellen szerveződő ellenzéki mozgalom egyik meghatározó személyisége. Hegedűs következetesen felemeli hangját Gyurcsány Ferenc kormányának ténykedése ellen, melynek következtében a lakosság 30 százaléka a szegénységi küszöb alá csúszott – írja a lap. A szociológus szerint a magyarországi politikai viszonyok egyre jobban hasonlítanak az oroszországi állapotokhoz, úgy véli, a magyarországi politikusok többsége a hatalmát szisztematikusan kiépítő multimilliomos. A miniszterelnök is egyike a száz leggazdagabb magyarországi személynek. Ez a hatalomkoncentráció abszurd vadhajtásokat eredményezhet – olvasható a cikkben. A minisztériumokat már nem miniszterek vezetik, hanem komisszárok igazgatják, akik közvetlenül a miniszterelnöknek felelősek. Milliós nagyságrendben tűnnek el az adóbevételek, a költségvetési adatokat a választások előtt meghamisították, miközben ma Magyarországon 200 000 gyermek éhezik. Az emberek az utcára mentek és tiltakoztak, de semmi sem történt – áll a lapban.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Bernhard Zand Tiszta provokáció című cikkében ismerteti az iszlám és a nyugati világ kapcsolatáról írt – a svájci világgazdasági fórumra időzített – tanulmányt. A davosi gazdasági fórumon bemutatnak majd egy tanulmányt, mely az iszlám és a Nyugat viszonyával foglalkozik. Az eddig legalaposabb ilyen témájú elemzés összeállítója John DeGioia, a Georgetown Egyetem elnöke. A prominens munkatársak mellett a Gallup Intézet 21 országban kérdezett helyzetükről muzulmánokat és nem muzulmánokat. A svájci Media Tenor Intézet azt vizsgálta, hogy 24 ország sajtója és médiája miként tudósított a saját kultúráról és a „másikról”. Az eredmény adatokban és meglepetésekben gazdag, még akkor is, ha az elemzés legfontosabb tézise előre megjósolható volt: az árkok mélyek az iszlám és a Nyugat között -írta Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítója és elnöke, s az optimizmus csekély. Csak két országban nem talált többségre az az állítás, miszerint a viszonyok romlására kell számítani a muzulmánok és nem muzulmánok kapcsolatában: ezek az országok (s ez az első meglepetés) Banglades és Pakisztán. Banglades megmutatja, azt az alapelvet is, amit a tanulmány számos példával igazol – nevezetesen a valóság és annak érzékelése két különböző dolog: a világ egyik legszegényebb országa lakosságának 62 százalék elégedett az életszínvonalával, a sokkal gazdagabb románok esetében ez mindössze 37 százalék. Hasonlóan meglepő eredményt kaptak, amikor a kultúrák egymás közötti kapcsolatának jövőjéről kérdezték a válaszadókat.

A megkérdezett európaiak többsége fenyegetésként értékelte a Nyugat és az iszlám világ közötti erősödő interakciót: 79 százalék gondolkodott így Dániában, 68 százalék Spanyolországban, 67 Olaszországban és Hollandiában. Az európaiak félelmét a tanulmánykészítők az iszlám országokból érkező bevándorlással kapcsolatos fenntartásaikkal magyarázzák, ami azt az érzetet kelti bennük, hogy az iszlám fenyegeti Európa kulturális önazonosságát, s az együttélés legújabb próbája már itt van. E héten kívánja Geert Wilders holland iszlámbíráló és képviselő tízpereces filmpamfletjét nyilvánosságra hozni. Wilders szerint az alkotás azt kívánja bemutatni, hogy az iszlám az a vallás, amelyik évezredek alatt sem modernizálódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.