„A Putyin-korszak ma már történelem”

„Az orosz elit már változást akar, s a többség idegenkedik attól, hogy Vlagyimir Putyin újabb hat évre visszatérjen a Kremlbe. Az új impulzusokat, az előrelépést jelenleg Dmitrij Medvegyevtől várják. Úgy gondolják, hogy a következő ciklusban megvalósíthatná mindazt, amiről eddig inkább csak beszélt. Mindez egybeesik a világ várakozásával. Putyin a Nyugat számára már a múltat jelenti, amelyben mindenki elismeri történelmi tettét, Oroszország stabilizálását, ám nem bízik abban, hogy irányításával a kellő ütemben haladna az ország átalakulása” – fogalmaz a tandem megítéléséről, a 2012-es választások előtti várakozásokról Arnaud Dubien politológus, aki a párizsi Nemzetközi Stratégiai Kutatások Intézetében (IRIS) az Oroszországgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó programok vezetője.

Stier Gábor
2011. 05. 18. 3:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Még majd egy év van az oroszországi elnökválasztásig, ám már lázban ég a kremlinológusok tábora. Szinte minden apró, fontos és kevésbé fontos mozzanatból próbálnak következtetni arra, hogy ki is száll majd harcba a tandem tagjai közül 2012 tavaszán az elnöki székért. Az elitek belső mozgásával foglalkozó kutatóként lát-e valami igazán kézzelfogható jelet, amely közelebb vinne a megoldáshoz?
– Valójában nem, de nem hinném, hogy ez az én hibám. Úgy gondolom, hogy maguk az érintettek, Putyin vagy Medvegyev sem tudják még a végső választ. Az orosz politikai eliten belüli bizonytalanság tehát érthető. Ami pedig a belső mozgásokat illeti, a kampány közelsége nagyon is érezhető. Különösen a pártok körül élénkült meg az élet. A jelenleg a dumában alkotmányos többséggel bíró Egységes Oroszország gyengül, s ezt a trendet minden erővel igyekszik megfordítani, eközben reális az esélye annak, hogy a liberálisok az év végén újra visszatérjenek a dumába. Úgy tűnik, hogy a hatalomnak sincs ellenére a jobboldali liberális Igaz Ügy pártjának megerősödése. A korábbi állóvíz tehát felkavarodott, mindenki helyezkedik, a dolog végkimenetelét tekintve pedig az a megérzésem, hogy Medvegyev indul újra a Kremlért.

– S ha tényleg így lesz, az Putyin döntése?
– Nem, a döntést nem egy ember hozza meg. Ez általában finom és körültekintő egyeztetés eredménye. Nem hiszek abban, hogy Putyin e kérdésben utasítaná Medvegyevet, mint ahogy valószínűtlennek látom a két vezető szembenállását is. E két ember egy csapat, s igazán lényegi különbséget nem látok köztük. Kettejük környezete számára azonban egzisztenciális kérdés, hogy az ő főnökük legyen a befutó, ezért efelé lökik őket, s komoly harcot vívnak egymással.

– Néha viszont úgy tűnik, a tandem két tagjának gondolkodása közt is jól kivehető a különbség. Erről árulkodott a Líbia körüli vélemények meglepően éles ütközése…
– Egyetértek, hiszen Putyin annak ellenére szólalt meg e kérdésben, hogy a külpolitika kimondottan az elnök hatáskörébe tartozik. Ne feledjük azonban, mindketten azonnal visszavonulót fújtak, hangsúlyozva, hogy személyes véleményükről van szó. S érdekességképp a televízió is levette Putyin kritikus megszólalását. Ha úgy tetszik, először cenzúrázták Putyint. Minden bizonnyal közös döntés alapján, hiszen mindketten érezték, hogy túl messze mentek, s ez már gyengítheti Oroszországot.


– Mégis miért valószínűsíti Medvegyev indulását?
– Mert a Putyin-korszak véget ért, az már történelem. Ez persze nem jelenti azt, hogy Putyin is eltűnik a süllyesztőben. Az új helyét még meg kell találni. Az elit mozgása azonban nem az ő visszatérését sejteti. Olyan egykori „putyinisták” vannak már Medvegyev közvetlen környezetében, mint Szurkov vagy Pavlovszkij. Nem fordítanak hátat Putyinnak, de úgy vélik, a feladatot teljesítették, s előre kell lépni, új szakasz nyílik Oroszország fejlődésében. Putyin megmentette Oroszországot, sokat tett érte, s az elitben egyre nagyobb azok tábora, akik szerint megtette a kötelességét, s aligha tud ehhez még többet hozzátenni. Új impulzusok kellenek, vérfrissítésre van szükség, s ezt az igényt ma leginkább Medvegyev jeleníti meg.

– Ez azt jelenti, hogy ezúttal a szokásos bizánci váratlan húzás éppen az lesz, hogy sokak várakozásával ellentétben mégsem Putyin lesz a befutó?
– Senki sem gondolta, hogy Jelcin Putyint jelöli utódnak, később sokakat meglepett Fradkov kormányfői kinevezése is. A meglepetést tehát most sem zárnám ki. Abban viszont nem hiszek, hogy valamilyen harmadik jelölt ér révbe…

– … például Suvalov, akit azért elég gyakran emlegetnek?
– Nem, ez még korai lenne. Igazi meglepetésként hathat azonban, ha Putyin végleg visszavonul. Várok hát valamilyen meglepetést, de ennek kapcsán csak találgatni tudok.

– Ilyen meglepetés lehet az is, hogy egyfajta amerikai típusú, a lényegi dolgokat tekintve nem egymással élesen szembenálló kétpártrendszer felé elmozdulva mindketten indulnak a választásokon…
– Nem, ez működhetne Európában, de nem Oroszországban. Ne feledje, hogy e két ember mindennél jobban félti Oroszország stabilitását, s egy ilyen lépéstől ez visszatartja őket. Úgy érzik, hogy az ország rámehetne egy komoly versenyre. De így van ezzel az egész elit. Nem adnak egy csepp esélyt sem a káoszra, amelyben esetleg elveszíthetik a tulajdont, a pénzt és a hatalmat. Valójában mindenki az ellenőrzött folyamatok híve. Később, akár már a következő választásokon nem zárom ki ezt a forgatókönyvet sem, ma azonban még korainak tartom. Úgy gondolom, utoljára dönt két-három ember Oroszország jövőjéről. Efelé mutat már az Egységes Oroszország gyengülése, s egy liberális párt valószínűsíthető megjelenése is. Ott van már a kapuk előtt Medvegyev pártja, amely kisebb lesz, mint Putyiné, de már megkerülhetetlen a következő kormánykoalícióban. Átalakulóban van a hatalmi konfiguráció, a nyílt verseny azonban még odébb van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.