Nem lesz biztonság az Egyesült Államokban, ha nincs biztonság Palesztinában – figyelmeztette Oszama bin Laden, az al-Kaida terrorszervezet vezetője még megölése előtt egy hangüzenetben Barack Obama amerikai elnököt. A rövid üzenetben – amelyet vasárnap hozott nyilvánosságra egy iszlamista honlap – bin Laden azt hangoztatja: „igazságtalanság, hogy Önök békében élnek, miközben testvéreink a Gázai övezetben szükséget szenvednek. Ennek következtében azután, s Isten segedelmével, folytatódnak támadásaink Önök ellen, amíg Önök folytatják az izraeliek támogatását”.
„Nem tudjuk, hogy kikből vagy miből állt ez a támogatói hálózat. Nem tudjuk, hogy ebben kormányzati vagy a kormányzaton kívüli emberek vettek-e részt, ezt a dolgot ki kell vizsgálnunk és ami még fontosabb, a pakisztáni kormánynak kell kivizsgálnia” – jelentette ki az amerikai elnök, aki első ízben beszélt erről a kérdésről a nyilvánosság előtt.
A pakisztáni kormányzat, amely már korábban ígéretet tett az ügy kivizsgálásra, tagadta, hogy a Bin Ladenhez hasonló szélsőségeseknek menedéket nyújtana. „Jelezték, hogy alapvető érdekük kideríteni, miféle támogatói hálózata volt Bin Ladennek” – mondta Obama, aki ugyanakkor rámutatott, hogy Iszlámábád még napokkal a terroristavezér megölése után sem tudta tisztázni a kérdést. „Egy kis időbe beletelik majd, amíg ki tudjuk aknázni azt az információt, amit a helyszínen találtunk” – nyilatkozott az amerikai elnök a Bin Laden abbotábádi búvóhelyén felfoglalt komputerekről és adathordozókról.
A The Washington Post a hétvégén arról cikkezett, hogy az Obama-kormány sem nyilvánosan, sem a kulisszák mögött nem vádolta meg Pakisztánt Bin Laden rejtegetésével. Egy, a lapnak névtelenül nyilatkozó tisztségviselő szerint Washington a kapcsolatok kiemelt fontossága miatt még akkor sem menne el a teljes szakításig, ha bebizonyosodna, hogy a pakisztáni titkosszolgálat valamelyik volt vagy jelenlegi vezetője tudott Bin Laden hollétéről.
A lap pakisztáni médiaforrásokra hivatkozva azt írta: nem kizárt, hogy a Bin Laden-ügy miatt az ország egyik legnagyobb befolyású embere, Ahmad Sudzsa Pasa tábornok, a pakisztáni Szolgálatközi Hírszerzési Igazgatóság (ISI) vezérigazgatója lemondásra kényszerül.
A The Washington Postnak két pakisztáni illetékes bin Laden elfogott feleségének vallomására hivatkozva azt állította, hogy a terrorista vezér már 2003 óta Pakisztánban élt. A legutolsó rejtekhelyére történő, 2005-ben történt beköltözése előtt bin Laden Haripur közelében, egy Csak Sah Mohammad nevű faluban húzta meg magát, az Abbotábádba vezető autóút mentén.
A pakisztáni idő szerint hétfőn hajnalban végrehajtott rajtaütés óta több felháborodott amerikai törvényhozó követelte, hogy az Egyesült Államok csökkentse vagy teljes egészében vonja meg a Pakisztánnak nyújtott támogatást.
Az Obama-kormány tavaly bejelentette, hogy 2 milliárd dollár katonai támogatást kíván nyújtani az országnak azon a 2009-ben jóváhagyott, öt éven át folyósítandó 7,5 milliárdon felül, amelynek célja, hogy ellensúlyozza ott az iszlamista szélsőséges mozgalmak vonzerejét.
Az egyik anyós is meghalt
Oszama bin Laden halálhírét hallva agyvérzés érte a terroristavezér egyik anyósát, aki azután szintén életét vesztette – adta hírül vasárnap az as-Sark al-Auszat című arab lap. Az újság szerint a 70 év körüli Nabiha al-Ganem nem tudta elviselni a rossz hírt, s eszméletét vesztette, majd pedig a szíriai Latakie városának egyik kórházában agyvérzés következtében meghalt.
A nő Bin Laden első feleségének volt az anyja. A későbbi terroristavezér 17 éves korában vette feleségül Ganem egyik lányát, Nadzsvát, s a párnak a lap szerint 11 gyereke született. Az újság úgy tudja, hogy Nadzsva al-Ganem a 2001. szeptember 11-i amerikai merényletek előtt néhány nappal hagyta el Afganisztánt, s jelenleg Szíriában él.
(MTI)