Kínában a várható örökös

Kínába utazott pénteken Kim Dzsong Un, az észak-koreai diktátor, Kim Dzsong Il legkisebb fia és hatalmának várható örököse.

MNO
2011. 05. 20. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint az észak-koreai vezető fiának különvonata Tumen kínai városnál haladt át a határon péntek reggel. A legifjabb Kimnek ez az első önálló külföldi útja, korábban csak apjával együtt hagyta el Észak-Koreát. A Yonhap úgy tudja, hogy Kim Dzsong Un Csangcsun (Changchun), Csilin (Jilin) és Tumen városokba látogat, és Csangcsunban feltehetőleg találkozik Hszi-Csin-ping (Xi Jinping) kínai alelnökkel.

A 27 éves Kim Dzsong Un gyakorlatilag ismeretlen volt a világ számára egészen szeptember végéig, amikor először jelent meg a nyilvánosság előtt az észak-koreai állampárt rendkívüli gyűlésén. Négycsillagos tábornokká nevezték ki, beválasztották a párt központi bizottságába, s a központi katonai bizottság alelnöke lett. Szeptember 30-án pedig a KCNA állami hírügynökség első alkalommal tett közzé fényképet a leendő vezetőről.

Megfigyelők szerint a tavaly szeptemberben Kim Dzsong Il betegsége miatt siettetett örökösödési folyamat az elmúlt hónapokban vélhetőleg lelassult, miután a „kedves vezér” állapota szemmel láthatólag javult. A 69 éves Kim Dzsong Il apja, a rendszeralapító Kim Ir Szen 1994-ben bekövetkezett halála után került hatalomra.

A dél-koreai országegyesítési miniszter nem kívánta kommentálni a látogatásról szóló hírt, mondván, hogy ez Észak-Korea és Kína belügye. Elemzők szerint a pénteki látogatás arról tanúskodik, hogy Peking jóváhagyta a phenjani „örökösödési folyamatot”.

Jang Mu Dzsin dél-koreai egyetemi tanár, Észak-Korea-szakértő szerint „a Kínában, Észak-Korea legfőbb támogatójánál tett látogatás hozzájárul Észak-Korea stabilizálásához, valamint az apa és fiú közötti örökösödési folyamat megszilárdításához. Ez Kína számára is hasznos lesz, mert megerősítheti – egyebek közt gazdasági téren – növekvő befolyását Észak-Koreában.”

A válsággal küszködő gazdaságú észak-koreai szomszédra gyakorolt kínai befolyás azután nőtt meg, hogy Dél-Korea és a nyugati hatalmak beszüntették Phenjan segélyezését, miután az észak-koreai vezetés otthagyta az atomfegyver-mentesítéséről szóló tárgyalásokat.

Tavaly a kínai vámhivatal adatai szerint a Kína és Észak-Korea közötti kereskedelmi forgalom 3,5 milliárd dollárt tett ki, ami 29,6 százalékos növekedést jelent az azt megelőző évihez képest.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.