Sikorski francia és német kollégájával, Alain Juppével és Guido Westerwellével a weimari háromszög keretében megvitatta azt is, hogyan érhető el, hogy még a második félévi lengyel EU-elnökség alatt Horvátországgal aláírják az EU-csatlakozási szerződést, illetve Ukrajnával befejezzék az EU-társulási megállapodásról szóló tárgyalásokat.
A Minszk elleni célzott szankciók elsősorban azokat a fehérorosz vállalatokat fogják érinteni, amelyek különösen szorosan együttműködnek Aljakszandr Lukasenko elnök rezsimjével, a fehérorosz lakosságot azonban nem fogják sújtani.
Westerwelle szerint az EU közvetlen szomszédságában nem tűrhetők el olyan megtorlások, mint amilyenek a legutóbbi elnökválasztás ellenzéki jelöltjeit érik. Juppé közölte, hogy a fehérorosz helyzet napirenden lesz az EU külügyminisztereinek hétfői találkozóján.
A külügyminiszterek üdvözölték és teljes támogatásukról biztosították Barack Obama amerikai elnöknek a Közel-Keletről mondott beszédét, amelynek révén „megnyílt az út a közvetlen béketárgyalások újrafelvétele előtt”.
A szakadárokról is szó esett
Egyhangúlag síkraszálltak amellett, hogy ismét európai töltse be a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójának megüresedett székét, bár nevet nem említettek. Szóba került a második félévi lengyel EU-elnökség, amelynek egyik kiemelt feladata a keleti partnerség lesz. Éppen ezért hívták meg a találkozó egy részére Iurie Leanca moldovai külügyminisztert. Megvitatták vele Moldova és a szakadár Dnyeszter Menti Köztársaság konfliktusát, amelynek megoldásáról júniusban kezdődnek tárgyalások.
Westerwelle emlékeztetett arra, hogy a weimari háromszög az idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Bevált együttműködési forma ez, amelynek lehetőségei nem merültek ki, amelyet folytatni és erősíteni kell – mondta.
Juppé hangsúlyozta: Franciaország támogatja Lengyelországot az EU-elnökség idején, és mindent megtesz annak sikere érdekében. Ugyancsak támogatja Lengyelországot a közös védelmi politika megújításában is – tette hozzá.
Péntek délután Westerwelle és Sikorski kétoldalú kérdésekről tárgyal a lengyel külügyminiszter Bydgoszcz környékén fekvő birtokán. Szombaton mindketten az Oroszországhoz tartozó kalinyingrádi területre utaznak, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalnak.
Ebben a formában először tanácskozik egymással a három szomszédos ország külügyminisztere, elsősorban a Balti-tenger térségében megvalósítandó közös projektekről lesz szó.
(MTI)
Külügyminiszterek találkozója Weimarban
Az Európai Unió szigorítani fogja a büntetőintézkedéseket Fehéroroszország ellen, mivel ott súlyos ítéleteket hoztak ellenzékiek ellen – jelentette be Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter pénteken az észak-lengyelországi Bydgoszczban, a lengyel–német–francia hármas külügyminiszteri találkozó után.
2011. 05. 20. 16:50
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!