Válságkezelés helyett megelőzésre lenne szükség

Javítani kell a sertéstermelők alkupozícióját, és az árfigyelő rendszer mellett az árrésfigyelést is be kell vezetni – javasolták egyebek közt az uniós tagállamok agrárminiszterei keddi brüsszeli tanácskozásukon, amelynek egyik napirendi pontja a nehéz helyzetbe került sertéságazat volt.• Az MSZP és az SZDSZ a felelős a cukorgyárak privatizációjáért?• A magyar sertések is terítékre kerülnek Brüsszelben

MNO
2011. 05. 17. 17:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a megbeszélés után a soros magyar EU-elnökség nevében Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter sajtóértekezleten elmondta, Dacian Ciolos mezőgazdasági EU-biztos ígéretet tett arra, hogy ezeket a javaslatokat figyelembe fogja venni az unió közös agrárpolitikájának (KAP) reformja során, a konkrét jogszabályi indítványok megfogalmazásakor. Ugyanezt ígérte azokkal az elhangzott felvetésekkel kapcsolatban, miszerint a sertéságazatban is fontos lenne hosszú távon a minőség növelése és az innováció, illetve szükség lenne a promóciós lehetőségek bővítésére. Több miniszter úgy fogalmazott a vitában, hogy a sertéságazatban válságkezelés helyett válságmegelőzésre lenne szükség.

„A sertéshús ára stagnál, illetve csökkent az idén, miközben a takarmányárak az égbe szöktek” – mondta Fazekas Sándor még a keddi megbeszélés előtt vázolva a sertéságazat problémájának lényegét. A miniszterek tanácskozásán Lengyelország javasolta a cukorkvóta 15 százalékos emelését. Ezt a javaslatot – közölte a magyar agrártárca vezetője – számos olyan ország képviselője támogatta, ahol a korábbi évek cukorreformja következtében radikálisan csökkent, illetve meg is szűnt a cukortermelés. Végül azonban nem született döntés a 15 százalékos kvótaemelésről.

Ciolos biztos – tájékoztatott Fazekas Sándor – rövid távon a helyzet stabilizálását a kvótán kívüli cukor felhasználásában, illetve az import növelésében látja, „ezenfelül pedig megerősítette szándékát, hogy a KAP-reform során a cukorpiac további liberalizálására tesz majd javaslatot”. A cukorreform kiindulópontja annak idején az volt, hogy a harmadik világ dél-amerikai fejlődő országai piachoz jussanak a támogatott európai cukorgyártás leépítése révén. Ezek a támogatott államok azonban időközben sokat fejlődtek, másrészt pedig felmentek az energiaárak. A cukorból bioetanolt készítenek, s emiatt még magasabb lett a cukor világpiaci ára.

„A cukor ára ma igazából az energiaárakhoz igazodik” – mondta a magyar agrártárca vezetője még a tanácskozás előtt. A lengyelek azt is javasolták, hogy a jelenlegi tonnánkénti 101 euróról emeljék 130 euróra a gabona tonnánkénti intervenciós árát. Dacian Ciolos szerint azonban ez nem indokolt, a mai ár jól betölti a biztonsági háló szerepet. A miniszteri tanácsülésen támogatólag vették tudomásul azt a francia kérést, amely az aszálykárok miatt előleg folyósítását kéri a területalapú támogatásból.

Szó volt a miniszterek tanácskozásán kötelező erdészeti jogszabályok meghozatalát célzó kezdeményezésekről is. E tekintetben egyelőre teljes konszenzus nem, csupán minősített többség alakult ki, ugyanis Nagy-Britannia, Svédország és Hollandia kétségbe vonja az erdészeti ágazat további szabályozásának szükségességét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.