222 diplomata dolgozott a kommunista titkosszolgálatnak

Egy lengyel hetilap megszerezte azoknak az átvilágítási nyilatkozatra kötelezett lengyel diplomatáknak a névsorát, akik elismerték, hogy az előző rendszerben együttműködtek a kommunista titkosszolgálatokkal.

MNO
2011. 07. 25. 10:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A listát az átvilágítást végző lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) bocsátotta az Uwazam Rze című hetilap rendelkezésére, annak kérésére. A lap szerint összesen 222 lengyel diplomata ismerte el együttműködését a korábbi kommunista katonai vagy polgári titkosszolgálatok valamelyikével. Ez a lengyel külügyminisztérium (MSZ) külügyi szolgálatban álló munkatársainak mintegy 10 százaléka. Közülük 27-en a diplomáciai ranglétra legmagasabb fokára emelkedtek, címzetes nagyköveti rangban vannak. Többségük külföldi lengyel diplomáciai képviseletek élén állt vagy áll jelenleg is, illetve vezető tisztségeket töltött vagy tölt be a külügyminisztériumban.

Tomasz Turowski a lengyel belbiztonság (SB) tisztjeként egyebek között a Vatikánban teljesített külszolgálatot – és kémkedett – az előző rendszerben, Jaroslaw Spyra perui nagykövetet pedig Limából hívták vissza, ahol a lengyel nagykövetséget vezette. Ő Eugeniusz Spyrának, a lengyel kommunista hírszerzés egykori „ászának” a fia. A lap felsorolja azokat a diplomatákat, akik egykori ügynökként ma is külszolgálatot látnak el: ilyen Andrzej Krawczyk pozsonyi, Boguslaw Ochodek rámalláhi (Palesztin Autonómia), Janusz Skolimowski vilniusi és Stanislaw Smolen bagdadi nagykövet. Ügynökmúltja nem akadályozta meg a külügyminisztériumot abban, hogy Janusz Niesytót márciusban kinevezzék helsinki nagykövetté, holott a szejm külügyi bizottsága meghallgatásán nem rejtette véka alá, hogy a finn nyelvet nem ismeri, nem is szándékozik megtanulni, és a helsinki képviseleten szeretné kivárni a nyugdíjkorhatárt. Elismerte ügynökmúltját a szentpétervári lengyel főkonzulátus jelenlegi vezetője, Jaroslaw Drozd is.

A Vatikánban nemcsak Turowski folytatott hírszerzői tevékenységet, hanem a jelenleg a külügyminisztériumban dolgozó Adam Szymczyk is, aki a lengyel belbiztonság tisztjeként képviselte a Szentszéknél a Lengyel Népköztársaságot. Ugyancsak elismerte együttműködését a volt kommunista titkosszolgálattal Stanislaw Stebelski, Bronislaw Geremek néhai és Radoslaw Sikorski jelenlegi külügyminiszter közeli munkatársa, volt helsinki nagykövet.

Marcin Bosacki lengyel külügyi szóvivő a hetilapnak azt mondta, nem hiszi, hogy ezeknek a személyeknek befolyásuk lett volna a tárca irányítására, és a volt ügynökök a lengyel külügy számára nem jelentenek nagy problémát, többségük úgyis hamarosan nyugdíjba megy. A lengyel átvilágítási törvény értelmében semmilyen következménnyel nem jár, ha valaki elismeri, hogy a múltban együttműködött a kommunista titkosszolgálatokkal. Következménye csak annak van, ha ezt letagadja, és „átvilágítási hazugságára” fény derül. Az IPN az MSZ tízegynéhány munkatársát gyanúsítja ezzel, közülük eddig kettő – Wlodzimierz Zdunowski montreali és Witold Raczkowski hrodnai (Grodno) konzul – ellen született jogerős elmarasztaló ítélet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.