A bizottság idézését Rupert Murdochnak, a News Corporation globális sajtó- és médiacég nyolcvanéves alapítójának és fiának, James Murdochnak, a nagy-britanniai érdekeltség, a News International elnökének közvetlenül kézbesítették.
Az alsóházi bizottság már a hét elejére bekérette meghallgatásra Murdochékat, ám válaszukban mindketten kitértek a megjelenés elől. A médiabizottság ezután döntött úgy, hogy hivatalos idézést küld a cégcsoport két vezetőjének. Rupert és James Murdoch azonban egyaránt amerikai állampolgár, és így elvileg nem kötelesek ezután sem megjelenni a brit parlamenti bizottság előtt, bár a londoni törvényhozás élhet bizonyos jogi eszközökkel a megjelenés kikényszerítésére.
John Whittingdale, az alsóházi médiabizottság elnöke csütörtökön – az idézés kiküldése után – a BBC-nek mindazonáltal csak annyit mondott, hogy ha Murdochék ismét nem jelennek meg, a bizottság a teljes ház elé terjeszti az ügyet további döntésre. A médiabizottság a News International vezérigazgatójának, Rebekah Brooknak is idézést küldött, és Brooks már közölte, hogy kész megjelenni a testület előtt. Korábban Rebekah Brooks volt a főszerkesztője az egykori legnagyobb brit Murdoch-lapnak, a vasárnaponként megjelent News of the Worldnek.
A világ legolvasottabb angol nyelvű vasárnapi újságja körül a múlt héten robbant ki az utóbbi évtizedek legsúlyosabb nagy-britanniai sajtóbotránya, miután kiderült, hogy a lap néhány éve feltörte és lehallgatta egy elrabolt és meggyilkolt kislány mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét exkluzív értesülésekre vadászva. Rendőrségi adatok szerint a News of the World az utóbbi években csaknem négyezer közéleti személyiség és magánszemély mobiltelefonjaihoz férhetett hozzá. Murdoch brit cége a súlyos botrány hatására a múlt héten – teljesen váratlan és a brit sajtópiacot sokként érő döntéssel – bejelentette a korábban hetente 2,5 millió példányban megjelent News of the World azonnali felszámolását. A 168 éve alapított lap utolsó, 8674. száma múlt vasárnap került az újságosstandokra.
A botrány még komoly üzleti veszteséggel járt a Murdoch-birodalom számára. A News Corporation hosszú ideje igyekezett megszerezni a teljes ellenőrzést a Sky-médiacsoportot működtető legnagyobb magánszektorbeli brit médiavállalkozás, a BSkyB felett, ám a cég – amely jelenleg 39 százalékot birtokol a BSkyB részvényeiből – a kialakult rendkívül ellenséges politikai és közhangulatban a héten bejelentette, hogy visszavonja 8,3 milliárd fontos (2500 milliárd forintos) felvásárlási ajánlatát.
A Scotland Yard csütörtökön közölte, hogy a telefonlehallgatási botrány ügyében eddig kilenc személyt vett őrizetbe. Köztük van Andy Coulson, a News of the World egykori főszerkesztője, aki később egy ideig David Cameron konzervatív párti miniszterelnök sajtófőnöke volt. Cameron emiatt ellenzéki támadások pergőtüzébe került, mivel Coulsonról köztudott volt érintettsége a News of the World korábbi botrányos lehallgatási ügyeiben. Újabban az amerikai kongresszus is fontolgatja vizsgálat kezdeményezését annak kiderítése végett, vajon a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek kapcsán is történtek-e lehallgatások a News Corporation amerikai médiumai részéről.
(MTI)
A parlament elé idézték Rupert és James Murdochot
Beidézte meghallgatásra a súlyos etikai botrányba keveredett Murdoch-sajtóbirodalom két vezetőjét csütörtökön a brit parlament médiabizottsága.
2011. 07. 14. 16:30
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!