A szülők nem nyomozhatnak fiuk halálával kapcsolatban

Jogszerűen tagadták meg egy orosz bíróság szerint Szergej Magnyitszkij, a Hermitage Capital befektetési társaság vizsgálati fogságban elhunyt jogásza szüleitől azoknak az orvosi dokumentumoknak és anyagoknak a kiadását, amelyek segítségével független szakértőkkel vizsgáltathatnák meg, miért halt meg a fiuk.

MNO
2011. 07. 19. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A moszkvai Baszmannij kerületi bíróság ítéletének indoklása szerint az anyagok kiadásának megtagadása nem sérti a felperes – az anya – érdekeit, mivel kérhet újabb vizsgálatot ott, ahol az elsőt végezték.

Magnyitszkij 2009 őszén, egyévi vizsgálati fogság után halt meg, s már jó ideje kiderült, hogy az akkor feltüntetett halálok nem felelt meg a valóságnak. A jogász feltárta, hogy magas rangú belügyi tisztek a Hermitage Capital társaságtól adócsalási gyanú indokával végzett házkutatások során ellopták három vállalat iratait, s ezek segítésével több mint 200 millió dollárnyi adót igényeltek vissza. Az ügyben a nyomozást mindvégig azok folytatták, akiket leleplezett. A hatalmas port felvert ügyben eddig lefolytatott három vizsgálat nem tárt fel visszásságot, s az igazságszolgáltatási szervek kitartóan hangoztatták, hogy nem történt jogsértés.

Az orosz államfő mellett működő emberi jogi tanácsadó testület Dmitrij Medvegyevnek július elején átadott vizsgálatának eredménye szerint a nyomozást az ügyben azok vezették, akiket Magnyitszkij meggyanúsított. Az elnöki bizottság felvetette, hogy a jogász halálát kínzások is okozhatták, rokonai szerint ugyanis a kezén, ujjain több csont el volt törve, és számos véraláfutás volt a testén. Az ügy kezelésének megváltozásához hozzájárult az is, hogy az Egyesült Államok megtiltotta a beutazást az orosz tisztségviselőknek, akiknek szerintük közük volt a jogász halálához. Ennek nyomán hétfőn bűnvádi eljárást indítottak a jogász börtönorvosa és annak közvetlen felettese, a börtönigazgató helyettese ellen.

A lapok keddi kommentárjai szerint lehetetlen, hogy csak az orvos tehet mindenről, a felelősöket a nyomozók között kell keresni. A Levada Központ felmérése szerint a lakosság 60 százaléka várja a nyilvános vizsgálatot azok ellen a nyomozók ellen, akiket a jogász meggyanúsított, és akik az ügyét ennek ellenére továbbvihették. A fegyveres testületek tagjainak megbüntetésében azonban csak 36 százalék bízik: 29 százalék szerint semmi bajuk nem lesz, 17 százalék szerint talán elbocsátják őket, és csak 13 százalék véli úgy, hogy büntetőeljárást indítanak ellenük.

A Vedomosztyi című üzleti lap kommentárjában megállapította: az állítólagos bűnügyek és más jogi eszközök felhasználása a tulajdon újraelosztására az oroszországi üzleti légkör legsúlyosabb problémája. „A Magnyitszkij-ügy feltárásával a fegyveres testületek többet tesznek Oroszország felvirágzásáért, mint bármiféle program a befektetési klíma javítására. Ha azonban most lefékezik az ügyet, az fontos jelzés lesz: a társadalom megérti, hogy nincs remény a változásra, az érinthetetlen rendvédők és hivatalnokok előtt pedig világos lesz, hogy nincs mitől tartani, és továbbra is el lehet venni azt, amiért más dolgozott, és be lehet csapni az államot: gyakorlatilag törvényesítik a rendvédelmi szervek önkényét.”

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.