Negyvenen sérültek meg az utcai összecsapásban

Százak tüntettek, romboltak a délnyugat-kínai Ansunban (Anshun). Felháborodásukat a kínai média szerdai beszámolói szerint az váltotta ki, hogy a városi kormányzat közterület-felügyelői feltételezhetően halálra vertek egy féllábú utcai árust.

MNO
2011. 07. 27. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eset kedden történt, s a legfrissebb hírek szerint helyi idő szerint szerda reggel a felháborodott tömeg már elvonult a Kujcsou (Guizhou) tartományi település belvárosi utcájáról; az agyonvert 52 éves férfi családja hozzájárult a boncoláshoz. Sajtójelentések szerint a dühös emberek kiabáltak, köveket dobáltak, s a helyi kormányzat autóit borogatták. A helyszíni beszámolókból az derül ki, hogy az eset nagy felfordulást idézett elő, egyes hírek szerint a rendőrség vízágyúkat is bevetett. A rendfenntartókkal történt összecsapások során harminc tüntető és tíz rendőr sérült meg – állítja a Hszinhua hírügynökség.

A haláleset körülményeiről egyelőre annyit tudni, hogy Teng Csi-kuo (Deng Qiguo) gyümölcsárusnak vitája volt a városi hivatal alkalmazásában álló közterület-felügyelőkkel, akik bántalmazták, s a férfi egy piac kapuja előtt meghalt. A rendőrség hat, az ügyben érintett embert hallgat ki, s közölték, hogy a boncolás eredményét azonnal közölni fogják.

Kínában rendszeresek a helyenként erőszakossá váló tömeges lakossági tüntetések, amelyek mögött a vidéki emberek sértett igazságérzete húzódik meg. Az indulatot kiválthatja egy piac bezárása, egy igazságtalannak ítélt intézkedés, környezetszennyezés, az ingatlanok kisajátítása, vagy azok alacsony összegért történő kiváltása, a helyi hatalmasságok visszaélései, a korrupció, a szükségesnek ítélt települési kormányzati fellépés elmaradása.

Kínában a társadalomtudományi akadémia adatai szerint 2007-ben több mint 80 ezer ilyen „tömeges zavargás” volt, mintegy 20 ezerrel több, mint egy évvel korábban. Friss adatok nem állnak rendelkezésre. Az esetek gyakoribb megjelenése a sajtóban nem kis részben annak tudható be, hogy ma már rendkívül elterjedt a telefonos kép- és hangrögzítés, aminek eredményeként szinte pillanatokon belül felkerülnek az események tudósításai akár a hírportálokra, akár a népszerű videomegosztókra. Az online nyilvánosság a hivatalos médiát is az események közvetítésére kényszeríti.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.