Turistaparadicsom lehet a háborús övezet?

A világ legfiatalabb állama, a Dél-szudáni Köztársaság, amely függetlenségének kikiáltása után mindenáron fejleszteni akarja gazdaságát, gazdag állatvilágú vadonjaival a szafarizók kedvelt célpontjává kíván válni.

MNO
2011. 07. 16. 16:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emberek meglepődtek, amikor az Észak- és Dél-Szudán közötti békeszerződés 2005-ben történt aláírása után felfedezték, hogy az állatvilág túlélte a félévszázados pusztító polgárháborút – jegyezte meg Alfred Akwoch tábornok, a dél-szudáni idegenforgalmi és vadvédelmi minisztérium tanácsadója. „A természet és az állatvilág megóvásra érdemes kincsek” – folytatta a vezető a dél-szudáni fővárostól, Jubától 85 kilométerre délre fekvő Badingilo Nemzeti Parkban.

„Dél-Szudán áldott” – véli Paul Elkan, a Vadvédelmi Társaság (WCS) dél-szudáni szervezetének vezetője. A WCS segítséget nyújt nemzeti parkok felállításához a gazdag állatvilág megóvása érdekében. „Ha ez utóbbiakat jól irányítják, (a vadállatok) évszakonkénti vándorlása a legnagyobb lehet Afrikában”. A WCS légi megfigyeléssel és helymeghatározóval ellátott nyakörvek segítségével információkat gyűjt a csordák vándorlásáról. „Azt tapasztaltuk, hogy a háborús évek alatt »ütközőövezetek« alakultak ki a vadállatok számára„ – mondta Paul Elkan. „A feltárt állatvilág nagyságában és változatosságában egy aranybányához hasonlítható” – lelkesedett William Hammink, az USAID amerikai segélyügynökség helyi misszióvezetője.

Jelenleg Dél-Szudán költségvetésének 98 százalékban a kőolajtól függ, amelynek a kitermelése várhatóan csökken. A Badingilo park olyan területen fekszik, amelyre a francia Total olajipari óriáscégnek feltárási engedélye van. „A környezetvédők remélik, hogy együtt tudnak működni az olajipari cégekkel a természeti erőforrások megfelelő kihasználása érdekében” – hangsúlyozta Elkan.

Ha a térséget sújtó erőszak miatt nem is várható, hogy rövid távon turistaparadicsommá válik, a Jubától kétórányira fekvő rezervátum, azért a fővárosban nagy számban jelenlévő segélymunkások hétvégi kirándulásainak célpontja lehet. Azonban hiányzik az infrastruktúra is: sehol egy kemping, és a parkot a fővárossal összekötő út is „Aknák” táblák között kanyargó homokösvény. Mindez azonban nem tartja vissza a tehetős turisták számára kirándulásokat szervező Wildplace Africa nevű ugandai céget, hogy Badingilónak a kínálatába való beiktatásáról tárgyaljon.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.