Az algériai konvojra vonatkozó értesülést – amely azt sejteti, hogy Moammer Kadhafi elűzött líbiai vezető és fiai elmenekültek Líbiából – egyelőre nem erősítették meg független forrásból. „Feltételezzük, hogy az autókban magas rangú líbiai tisztségviselők ültek, lehet, hogy Kadhafi és fiai” – idézte az egyiptomi hírügynökség a líbiai felkelők egy neve elhallgatását kérő képviselőjét. Az illető a felkelők katonai tanácsának tagja a Líbia nyugati részén, Tripolitól 550 kilométerre délnyugatra, az algériai, líbiai és tunéziai határ találkozásánál fekvő Gadámesz városban.
A beszámoló szerint a konvoj péntek délelőtt kelt át a határon az oázisnál egy olyan sivatagi nomád katonai alakulat parancsnokának a kíséretében, amely Kadhafi irányítása alatt állt. A Líbiát majdnem 42 éven át irányító ezredest azóta nem találják, hogy a felkelők hat napja bevonultak Tripoliba, és elfoglalták a város nagy részét.
Amar Belani, az algériai külügyminisztérium szóvivője szerint „ez az információ minden alapot nélkülöz”. A szóvivő, aki az APS algériai hírügynökségnek adott nyilatkozatot, megjegyezte, hogy országát „néhány hónapja álhírek áradata lepi el, s ezek hamis volta már többször bebizonyosodott”.
Algéria – amely egyszer sem követelte nyilvánosan, hogy Kadhafi távozzon a hatalomból – a héten közölte: nem ismeri el a líbiai felkelők vezető testületét, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot (ÁNT) a szomszédos ország legitim képviselőjének, amíg az új vezetés határozottan nem kötelezi el magát amellett, hogy felveszi a harcot az al-Kaida nemzetközi terroristahálózattal Észak-Afrikában. Egy algériai illetékes megjegyezte, már láttak a televízióban nyilatkozni az ÁNT nevében egy olyan radikális iszlamistát, akit Algéria adott ki korábban Líbiának.
Átmeneti kormányt akarnak
Az Afrikai Unió nem ismerte el a líbiai felkelők politikai szervét, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, mert a katonai helyzetet túl ingatagnak ítéli. Az 54 országot tömörítő Afrikai Unió békefenntartó műveletekkel foglalkozó testülete, a Béke és Biztonsági Tanács pénteken Addisz-Abebában tartott csúcsértekezletet, hogy áttekintse a líbiai helyzetet.
A tanácskozáson elfogadott zárónyilatkozatban az Afrikai Unió olyan átmeneti kormány létrehozására szólított fel, amelyben minden érdekelt fél helyet kap. Ugyanakkor gondosan ügyeltek arra, hogy a szövegben ne említsék meg se az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, se Moammer Kadhafi líbiai vezetőt és rendszerét. „Az Afrikai Unió támogatja a líbiai népet, és felszólít minden felet, hogy alakítsa ki a rendezés békés folyamatát, amely elvezet a demokrácia megteremtéséhez” – fogalmazott Ramtan Lamamra, a Béke és Biztonsági Tanács vezetője.
Jacob Zuma dél-afrikai elnök kijelentette, hogy Líbiában még harcok folynak, a helyzet kimenetele megjósolhatatlan, így „nincs kit elismerni legitim kormánynak”. A politikusok nem voltak hajlandók nyíltan állást foglalni abban a kérdésben, hogy egy líbiai nemzeti egységkormányban részt vehetnek-e Kadhafi hívei. „Nem neveztünk meg egyetlen felet sem, a konfliktusnak sok résztvevője van” – mondta Zuma.
Az afrikai országok közül eddig tucatnyi ismerte el az ÁNT-t a líbiai nép legitim képviselőjének, köztük Etiópia, Csád, Burkina Faso, Nigéria, Szenegál, Gambia és Ruanda. Zuma szerint ezek az országok önállóan döntöttek, ugyanakkor a pénteki tanácskozáson minden jelenlevő felsorakozott az Afrikai Unió álláspontja mögé.
(MTI)

Kiderült, mi lehetett Tseber Rolanddal Ukrajna valódi célja