A köztársasági elnök jelezte, hogy a javaslatokat tartalmazó, új büntetés-végrehajtási törvénytervezet „néhány héten belül” a nemzetgyűlés elé kerül. „Ahhoz, hogy az elzárásra vonatkozó büntetéseket normálisan végre lehessen hajtani, 80 ezer börtönférőhelyre van szükség Franciaországban” a jelenlegi 56 500 helyett – hangsúlyozta az elnök, emlékeztetve arra, hogy 65 ezer elítélt van az országban.
„Ez a célkitűzés, amely benne lesz a végrehajtási törvényben, példa nélküli bővítést jelent, amelyet 2017-ig kell végrehajtani. (...) Ez további 30 ezer férőhely kialakításához vezet” – tette hozzá. Arra is felhívta a figyelmet, hogy 2007 óta Franciaországban 7 ezer új börtönférőhelyet adtak át.
Az államfő arról is beszélt, hogy „egy visszaesőt nem lehet ugyanolyan módon bebörtönözni, mint egy néhány hónapra elítélt kezdő bűnözőt”, ezért a kormányzat többfajta büntetés-végrehajtási intézet létrehozására tesz javaslatot: „gyorsan új börtönöket kell nyitni olyan, rövid időre elítéltek számára, akik nem jelentenek különösebb veszélyt”. Fiatalkorúak részére pedig húsz új javítóintézetet épít a kormányzat a 2002 óta átadott negyven mellé.
Sarkozy azt is bejelentette: a tervek között szerepel az is, hogy „kevésbé súlyos szabálysértést” elkövetett fiatalok ezentúl „polgári szolgálatot teljesíthessenek néhány hónapig a honvédelem egyik integrációs intézményének keretein belül”. Az államfő ezzel átvette a 2007-es elnökválasztás baloldali jelöltje, Ségolene Royal egyik legszimbolikusabb javaslatát, amely hatalmas vitát váltott ki a Szocialista Párton belül. Royal a kampányában úgy vélte, hogy a fiatalkorú bűnözőket katonai jellegű átnevelő iskolákba kellene küldeni.
A közbiztonsági kérdéseket a korábban belügyminiszteri posztot is betöltő államfő az egyik legfontosabb politikai témává tette. A jövő tavasszal esedékes elnökválasztás fényében az ezen a területen elért eredményekért (pontosabban eredménytelenségekért) számos bírálat éri Sarkozyt.
Fotók: Reuters
(MTI)

Megszólalt Magyar Péter udvari bolondja, Orbán Viktor halálát kívánja