„Viktor Janukovics ukrán államfő egy találkozón arra figyelmeztette külügyminiszterét, Kosztyantin Griscsenkót, hogy ha az év végéig nem születik meg a megállapodás, meneszti őt” – írta az ukrán lap külpolitikai újságírója, Szerhij Szidorenko. Hogy eredményeket érjenek el európai partnereiknél, az ukrán diplomaták a találkozók és megbeszélések szokásos eszköztárán túl más módszerekhez is folyamodnak. A külügyminisztérium európai sajtóorgánumokkal szerződik olyan cikkek elhelyezéséről, amelyek az európai képviselők és uniós tisztségviselők számára a 2009-es ukrán–orosz gázszerződés miatt perbe fogott Julija Timosenko volt kormányfő bűnösségét hivatottak bizonyítani – fejti ki Szidorenko.
A Kommerszant-Ukraina külpolitikai szakírója arról is beszámol, hogy az Európai Parlament (EP) külügyi bizottsága hétfőn este megvitatta az Ukrajna társult tagságáról folyó tárgyalások menetét. Az EP legnagyobb, néppárti frakciója leszögezte: ellenzi a tárgyalások befejezését mindaddig, amíg Julija Timosenko letartóztatásban van. A lapnak nyilatkozó Elmar Brok német kereszténydemokrata képviselő szerint „az Ukrajnában kialakult helyzet, különösen pedig Timosenko szabadságának korlátozása azt jelezheti, hogy Ukrajna elfordul az európai értékektől”. Brok hangsúlyozta, hogy a társult tagságról szóló tárgyalások a Timosenko elleni büntetőügy fejleményeitől függenek.
Az EP Ukrajnával foglalkozó küldöttségének lengyel vezetője, Pawel Robert Kowal (az Európai Konzervatívok és Reformerek frakció tagja) azonban úgy véli, hogy a tárgyalásokat még az idén be kell fejezni, ezért azt javasolja, hogy más módon gyakoroljanak nyomást Kijevre a demokrácia alapértékeinek betartatása ügyében. A társulási megállapodás akadályozása helyett azt javasolja, hogy az egyes tagállamok – ha akarnak – majd a ratifikáció során gyakoroljanak nyomást Ukrajnára a nemzeti parlamentekben szükséges jóváhagyás elodázásával.
(MTI)

Időutazás a Videoton gyár 60-as éveibe