Az ünnepi eseményen mintegy 300-an voltak jelen, köztük Kazimierz Nycz varsói bíboros érsek, Józef Glemp nyugalmazott lengyel prímás, Józef Michalik przemysli érsek, a lengyel katolikus püspöki kar elnöke, Józef Kowalczyk gnieznói érsek, lengyel prímás, más lengyel és külföldi egyházi méltóságok, közéleti szereplők.
A laudációban Erdő Péter széles körű tudományos, oktatói és egyházvezetői munkásságának ismertetése során kiemelték, hogy a magyar prímás számára különösen fontos a vallásszabadság joga, és amikor eljött az ideje, tevékenyen bekapcsolódott a katolikus egyház és a magyar állam kapcsolatai normalizálásának folyamatába, és részt vett a magyar állam és a Vatikán közötti megállapodás előkészítési munkálataiban. Hangsúlyozták, hogy lengyel nyelven is jelentek meg publikációi.
Elhangzott, hogy a Wyszynski Egyetem az ötödik egyetem, amely díszdoktori címet adományozott a magyar prímásnak: korábban a Párizsi Katolikus Intézettől, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemtől, a II. János Pál Lublini Katolikus Egyetemtől és a müncheni Ludwig Maximilian Egyetemtől kapta meg ezt a címet. Erdő Péter díszdoktori címéhez levélben gratulált mások között Bronislaw Komorowski lengyel államfő, Donald Tusk miniszterelnök és Waldemar Pawlak miniszterelnök-helyettes.
A prímás az MTI-nek nyilatkozva nagy örömnek és megtiszteltetésnek nevezte a díszdoktori cím odaítélését. Elmondta, hogy a budapesti teológiai kar és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem régi barátságban áll a Wyszynski Egyetemmel, amely eredetileg teológiai akadémia volt, majd az 1990-es években állami egyetemmé bővítették, amelynek keretében ma négy egyházi fakultás is működik. Az intézmény fejlődik, erősödik, már 20 ezer hallgatója van. „Szellemi partnernek is érdekes, és jó helye a párbeszédnek a hit és a tudomány között” – hangsúlyozta a prímás.
Erdő Péter a magyar–lengyel egyházi kapcsolatokat hagyományosan kitűnőnek nevezte. „Nagyon sok tapasztalatot tudunk cserélni, és sok olyan helyzet adódik, amikor a régió többi népeivel való párbeszédben is együtt tudunk működni. Azt hiszem, hogy ezek nagyon baráti és nagyon hasznos kapcsolatok” – mondta. A díszdoktori cím átadása az egyetemen zajló 14. kánonjogi világkongresszus keretében történt, melynek témája az egyházi közigazgatás. Erdő Péter ebben a témakörben tartott előadást az ünnepi ceremónia után.
(MTI)

Csillagjegyek, akiknek csodás nyaruk lesz