Tanú lett a hadsereg főparancsnoka + Képek

Tanúként idézte be Hoszni Mubarak megbuktatott egyiptomi elnök perében az országot irányító legfelső katonai tanács vezetőjét és mások mellett Mubarak volt alelnökét is a kairói bíróság elnöke szerdán, jelentős fordulatot hozva az ügyben.

MNO
2011. 09. 07. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyészség és a védelem együttesen indítványozta, hogy hallgassák meg Mohamed Huszein Tantávi marsallt, a fegyveres erők főparancsnokát, aki korábban húsz éven át Mubarak védelmi minisztere volt. A döntés megfelelt a februári egyiptomi forradalom áldozatait, illetve családjaikat képviselő ügyvédek kérésének is. Tantávi után, aki szeptember 11-én, vasárnap jelenik meg a bíróság előtt, másnap a hadsereg vezérkari főnöke, Szami Enan is tanúvallomást kell tegyen. Meghallgatásukra nemzetbiztonsági okokból zárt ajtók mögött kerül majd sor – tette hozzá a bíró.



A rákövetkező napokon a titkosszolgálatok volt főnökével, Omár Szuleimannal – aki Mubarak bukása előtt rövid ideig alelnök is volt –, majd Manszúr el-Eszavi volt belügyminiszterrel és hivatali utódjával, Mahmúd Vagdival folytatják a meghallgatások sorát – mondta el Refaat bíró, mielőtt csütörtökre elnapolta a tárgyalást. Az egyiptomi közvélemény jelentős része úgy gondolja, vallomásuk kulcsfontosságú lehet annak megállapításában, hogy Mubarak adott-e parancsot a hatalma ellen tüntetők lövetésére.



A tárgyalási nap – amelyre ismét hordágyon tolták be a kórházi ápolásra szoruló, 83 éves Mubarakot – más drámai fordulattal is szolgált. Az ügyészség egyik tanúja ellen vallomása közben vádat emeltek hamis tanúzás miatt, miután egy sor korábbi tanúval szemben is megfogalmazódott a gyanú, hogy megváltoztatták vallomásukat. Az ügyészeket szemmel láthatóan kínos helyzetbe hozta, amikor a per civil résztvevőinek képviselői közölték: négy addigi tanú – mindannyian a nagyhatalmú biztonsági szervek vezetői – olyan vallomást tettek, amelyek ellentmondanak korábbi, eskü alatt tett nyilatkozataiknak. Mind azt állították a bíróság előtt, nem volt tudomásuk arról, hogy a Mubarak megbuktatását eredményező tüntetések szétverésére tűzparancs lett volna kiadva. Közülük az utolsó, Mohammed Abdel-Hakim százados, aki a kairói biztonsági ezred lőszerellátásáért felelt, szerdán tagadta, hogy január 28-án éleslőszert osztottak volna ki a rohamrendőrségnek.



A felkelés során megölt tüntetők családjainak jogi képviselői válaszul szembesítették őt korábbi, a nyomozóknak tett vallomásával, miszerint a rohamrendőrség minden tagjának több száz éleslőszert adtak ki a tüntetések idején. Az ügyészek azonnal vádat emeltek ellene hamis tanúzás miatt, s a bíró elrendelte az őrizetbe vételét. A családok ügyvédei dicsérték a lépést, és más tanúk ellen is vádemelést szorgalmaztak. Előzőleg amiatt is bírálták az ügyészséget, hogy nem fegyelmezi a tanúit, és többük megjelenését sem biztosítja. Más ügyvédek azzal gyanúsították meg a biztonsági szolgálatok vezetőit és Mubarak híveit, hogy nyomást gyakorolnak a tanúkra vallomásuk megváltoztatása érdekében.



A vádirat szerint Mubarak és legfőbb biztonsági tanácsadója, Habíb el-Adli egykori belügyminiszter adott ki olyan parancsot, amely megengedte, hogy éleslőszerrel lőjenek a békés tiltakozók közé, akik közül csaknem 850-en vesztették életüket. A három héten át tartó tüntetéssorozat végül február 11-én Mubarak bukásához vezetett.



(Fotók: Reuters)

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.