A Gázába tartó segélyszállító flottilla vezérhajója elleni támadásban nyolc török és egy török származású amerikai állampolgár vesztette életét. „Teljes egészében felfüggesztjük kereskedelmi és katonai kapcsolatainkat, beleértve a hadiipari együttműködést is” – közölte újságírókkal Erdogan az Anatólia hírügynökség jelentése szerint. Erdogan emellett további intézkedések bevezetéséről is szót ejtett. Burkoltan kilátásba helyezte, hogy a török haditengerészet fokozza járőröző tevékenységét a Földközi-tenger keleti medencéjében. „Hajóink egyre gyakrabban lesznek láthatók azokon a vizeken” – mondta.
A 2010. május 31-én a Gázába tartó segélyflottillát ért támadásról a múlt héten nyilvánosságra hozott ENSZ-jelentés egyrészről megállapította, hogy Izrael túlzott mértékű erőt vetett be a flottilla feltartóztatására, másrészről viszont úgy vélte, hogy a Gázába tartó segélyhajók meggondolatlanul cselekedtek, amikor megpróbálták erőszakkal áttörni a Hamász palesztin iszlamista szervezet által ellenőrzött Gázai övezet körüli blokádot, amelyet a jelentés nemzetközi jogi szempontból jogszerűnek tartott.
Pénteken Ankara Izrael-ellenes szankciókat jelentett be: kiutasította Izrael ankarai nagykövetét, felfüggesztette a kétoldalú katonai szerződéseket, és kilátásba helyezte, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság elé viszi a Gázai övezet körüli blokád kérdését, megkérdőjelezve annak jogszerűségét. Erdogan keddi bejelentésére válaszul egy névtelenséget kérő izraeli illetékes közölte az AFP-vel: Izrael el akarja kerülni, hogy tovább romoljanak kapcsolatai Törökországgal. Az elmúlt hónapokban Izrael számos kísérletet tett arra, hogy javítsa a kétoldalú kapcsolatokat – fűzte hozzá.
(MTI)

Deák Dániel: A Harcosok Klubja nagyon komoly újításnak minősül, nemcsak a magyar politikai életben, hanem egész Európában